Ruský parlament nyní START zřejmě neratifikuje

Ruský parlament začne projednávat smlouvu START, kterou tento týden ratifikoval americký Senát. Rusko a Spojené státy se v ní zavazují zmenšit své strategické arzenály během sedmi let zhruba o třetinu. Očekává se, že proces ratifikace ruským parlamentem se protáhne do ledna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: stock exchange

Zatímco v americkém Kongresu stačí ke schválení zahraničních smluv Senát, v ruském parlamentu je nezbytný souhlas obou komor. Zahraniční výbor dolní komory, Státní dumy, poslancům doporučil, aby smlouvu START projednali ve třech čteních.

Takový postup je podle ruských médií velmi neobvyklý, protože všechny zahraniční smlouvy, které dosud v Rusku schválili, prošly hned při prvním čtení. Tamní odborníci ale o ratifikaci STARTu nepochybují.

Kongres v USA schválil smlouvu ve čtvrtek. Pro ratifikaci bylo 71 hlasujících, proti 26. Z celkového počtu čtyřiceti dvou republikánů bylo pro ratifikaci 13. Dohoda počítá se snížením jaderných arzenálů Ruska a Spojených států o třetinu. Obama oznámil, že jaderný arsenál přímo ve Spojených státech se tedy bude v příštích letech zeštíhlovat, ale zároveň modernizovat.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme