Ruský parlament vyzval prezidenta k uznání Abcházie a Jižní Osetie

Obě komory ruského parlamentu - Rada federace i Státní duma - vyzvaly prezidenta Dmitrije Medveděva, aby uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Oba gruzínské separatistické regiony už řadu let usilují o získání samostatnosti. To ale odmítají západní státy, které trvají na zachování územní celistvosti Gruzie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasedání ruského parlamentu | Foto: ČTK/AP

Ruští zákonodárci kvůli debatě o nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie zkrátili svou letní prázdninovou pauzu. Hlava horní komory parlamentu Sergej Mironov už v pátek ohlásil, že členové zákonodárného sboru jsou připraveni vyhovět požadavku obou regionů, pokud si to jejich obyvatelé přejí a pokud stejné rozhodnutí podpoří také ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Podle odborníků by takový krok mohl dále poznamenat vztahy Ruska se Západem, který podporuje Gruzii v její snaze o zachování územní celistvosti. Spojené státy i evropské země v posledních dnech několikrát kritizovaly Rusko za to, že ponechává v Gruzii své vojáky i přes dojednané příměří.

Právě kvůli separatistickým snahám Jižní Osetie o uznání nezávislosti se před třemi týdny rozhořel mezi Ruskem a Gruzií ozbrojený konflikt.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme