Ruský Petrohrad schválil kontroverzní zákaz propagace homosexuality

Zákonodárci ve druhém největším ruském městě Petrohradu odsouhlasili zákaz propagace homosexuality mezi dětmi a mládeží. Pokud nařízení schválí místní gubernátor, bude za jeho porušení hrozit pokuta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexualita | Foto: Pavel Novák

Kontroverzní nařízení prošlo petrohradským zákonodárným shromážděním díky podpoře zástupců prokremelského Jednotného Ruska.

Gubernátor by o podpisu zákona měl rozhodnout během příštích týdnů. Pokud začne platit, bude v Petrohradu za šíření „propagandy vedoucí k poškozování zdraví, morálního a duchovního vývoje mladistvých“ hrozit pokuta v přepočtu od 3000 až do 300 tisíc korun.

Zákon vyvolal v Rusku bouřlivou debatu. Aktivisté z řad sexuálních menšin viní úřady z cíleného útoku na práva osob jiné sexuální orientace a varují před homofobií.

Poslanci Jednotného Ruska návrh brání. Má podle nich vyslat signál, že Rusko nebude tolerovat liberální západní hodnoty.

Homosexualita v Rusku přestala být trestná teprve v roce 1993. Kvůli přetrvávajícím předsudkům se ale mnoho lidí obává k menšinové sexuální orientaci otevřeně hlásit.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme