Ruský policista byl odsouzen k sedmi letům vězení. V telefonátu se vyjádřil proti válce na Ukrajině

Soud v Moskvě poslal na sedm let do vězeňského tábora pracovníka moskevského policejního velitelství Sergeje Klokova za šíření „nepravdivých zpráv“ o ruské armádě v soukromém telefonickém rozhovoru, informoval o tom ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na nevládní organizaci OVD-Info. Prokurátor pro Klokova žádal devítiletý trest odnětí svobody.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Ruský policista, Sergej Klokov, promluvit v telefonátu o ruských zločinech na Ukrajině. Jeho hovor byl ale odposloucháván | Zdroj: Profimedia

Klokov také přišel o hodnost kapitána a čtyři roky po propuštění z vězení nesmí pracovat ve státních službách.

Klokov byl zadržen loni v březnu kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů v soukromém telefonátu odsoudil válku na Ukrajině. Trestní stíhání proti němu úřady zahájily na základě paragrafu, který začal platit krátce po začátku ruské invaze do sousední země a který trestá šíření nepravdivých informací týkajících se ruské armády nebo jejích operací.

Ruský soud poslal opozičního představitele Kara-Murzu do vězení na 25 let. Viní ho z vlastizrady

Číst článek

Za nepravdivé považují ruské úřady veškeré zprávy, které odporují oficiálnímu výkladu války na Ukrajině. Prokurátor během procesu řekl, že Klokov loni 9. března v telefonátu svým blízkým a kolegům vyprávěl o ruském útoku na Ukrajinu a zmiňoval se zejména o obrovských lidských ztrátách a o tom, že Rusko je odmítá přiznat.

Mluvil také o tom, že ruští vojáci úmyslně ničili ukrajinská města a vsi a zabíjeli civilisty. Ukázalo se, že jeho telefon byl odposloucháván.

Klokovův obhájce se již při prvním výslechu ohradil proti tomu, že vyšetřovatelé dělají ze soukromých rozhovorů jeho klienta veřejná prohlášení. Upozornil také, že ve spisech případu nikde není povolení k odposlechům.

Výslech žoldnéře

Azamat Uldarov, bývalý velitel v řadách ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, nedávno popsal, jak na Ukrajině zabíjel děti i další žoldnéře, kteří se odmítali podřídit rozkazům. Za to byl v Saratově na jihozápadě Ruska předveden k výslechu.

Informoval o tom v pondělí portál Meduza s odvoláním na Vladimira Osečkina, zakladatele ruské nevládní organizace Gulagu.net.

Šéf wagnerovců zakázal brát zajatce. ‚Zabijeme každého, kdo je na bojišti,‘ prohlásil Prigožin

Číst článek

Osečkin uvedl, že Uldarova zadrželi pracovníci ministerstva vnitra a odvedli ho na výslech k vyšetřovatelům. U vchodu čekali čtyři příslušníci Wagnerovy skupiny, udeřili Uldarova do obličeje a vyhrožovali mu, že ho za jeho výpovědi o šéfovi Wagnerovy skupiny Jevgenijovi Prigožinovi zabijí.

Podle Osečkina se žoldnéři pokoušeli „bránit spravedlnosti a obtěžovat svědka válečných zločinů a oběť“. Vyzval ruský stát, aby podnikl kroky k Uldarovově ochraně. Jeho právník se s ním sešel, když byl na policii.

Organizace Gulagu.net 17. dubna zveřejnila rozhovor s Azamatem Uldarovem a Alexejem Savičevem, bývalými vězni, kteří se nechali naverbovat Wagnerovou skupinou do bojů na Ukrajině a dostali milost od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Popsali zabíjení zajatců i civilistů, včetně dětí, v ukrajinských městech Bachmut a Soledar i dalších žoldnéřů. Oba vypověděli, že žoldnéřům, kteří budou mluvit s novináři, nebo prozradí informace týkající se aktivit v bojových zónách, Wagnerova skupina vyhrožuje smrtí.

Meduza upozorňovala, že jejich výpovědi nebyly potvrzeny z jiných zdrojů. Ani jeden z nich neřekl, že lituje zločinů, jichž se dopustili, a Uldarov se nechal slyšet, že by se rád vrátil na frontu a do boje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme