Ruský pravoslavný kostel v Paříži by mohl způsobit diplomatickou roztržku

Francie a Rusko se mohou brzy ocitnout na kulturní válečné stezce. Do diplomatického konfliktu zbývají necelé dva týdny. Příčinou je ruský pravoslavný kostel, který měl být postaven v blízkosti známé Eiffelovky. Navzdory silnému tlaku ze strany Moskvy ale není jisté, zda-li kostel spojený s ruským kulturním centrem bude v těchto místech vůbec stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věže pravoslavného chrámu v Moskvě | Foto: Jana Šustová

Rusko koupilo za 70 milionů eur komplex budov Meteo France s cílem vybudovat na prestižním místě vedle Seiny a kousek od Eiffelovky kulturní centrum, kterému bude dominovat pravoslavný kostel.

Architektonický projekt, který vypracoval Španěl Manuel Nuněz Yanowski, je však předmětem velmi neobvyklého sporu. Prezident Hollande, který nechce riskovat diplomatickou roztržku s Ruskem, s projektem v zásadě souhlasí. Ostře proti je však pařížská radnice a především starosta Bernard Delanoe.

29. listopadu by měl prefekt Paříže vydat souhlas se stavbou a nebo ji zamítnout. V tuto chvíli se zdá pravděpodobnější druhá varianta, navzdory silnému tlaku ze strany Moskvy. Ostatně každá oficiální ruská návštěva Paříže od roku 2007 se zastavila na místě, kde by měl pravoslavný kostel stát a během návštěvy Paříže se na pokračování projektu vyptával i prezident Putin.

Radnici nejvíce vadí poněkud megalomanský charakter projektu, hlavní kupole by měla být vysoká téměř třicet metrů.

Ministerstvo zahraničí by Rusům vyhovělo, šéf diplomacie Laurent Fabius prohlásil, že Rusko je koneckonců vlastníkem pozemku. Radnice je však neoblomná a Hollande nechce na riskovat konflikt uvnitř své strany.

Pikantní je, že dva dny před rozhodnutím prefekta přijíždí na návštěvu Paříže ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme