Ruský premiér požehnal ekologicky nebezpečné továrně na jezeře Bajkal

Ruský premiér Vladimir Putin povolil znovu otevřít provoz v továrně v ekologické zóně na břehu jezera Bajkal. Stalo se tak i přes dlouholetá varování ekologů, podle nichž papírna ohrožuje ekosystém vodní plochy. Bajkal je přitom největším sladkovodním jezerem na světě, které slouží jako zdroj pitné vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezero Bajkal v prosinci | Foto: baikal.irkutsk.org

Ruský premiér povolil továrně, spadající pod kontrolu finančního magnáta Olega Děripasky, pokračovat ve výrobě celulózy, papíru a kartónu. Uvádí to nařízení zveřejněné na vládních webových stránkách.

Už dříve Vladimir Putin s odvoláním na názory odborníků uvedl, že celulózka neznamená pro jezerožádné ohrožení. Ruští ekologové ale varují před opakem.

Továrna postavená v 60. letech minulého století na břehu jezera, které zadržuje pětinu světových zdrojů povrchové pitné vody, podle nich znamená riziko pro místní flóru i faunu. Organizace Greenpeace už uvedla, že bude žádat prezidenta Dmitrije Medvěděva, aby rozhodnutí premiéra zvrátil.

Lenka Kabrhelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme