Ruský prezident bude jednat s italským premiérem i papežem

Do Říma dnes přicestuje ruský prezident Dmitrij Medveděv. Setká se s premiérem Silviem Berlusconim, ale také s papežem Benediktem XVI. S italským premiérem bude Medveděv diskutovat politická a obchodní témata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Matic Zupancic

"Ve Vatikánu se téměř jistě bude se bude hovořit o vyšší úrovni diplomatických zastupitelství obou států a velmi pravděpodobně o setkání papeže Benedikta XVI. s moskevským patriarchou Kirillem, který je hlavou ruské pravoslavné církve," říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vedunka Lunardi.

V minulosti, za papeže Jana Pavla II., přitom vztahy mezi pravoslavnou a katolickou církví nebyly zrovna růžové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi mluvila na Rádiu Česko o vztazích katolické a pravoslavné církve.

Pravoslavná církev například obviňovala katolickou z toho, že vede v Rusku velmi intenzivní misijní činnost. Jan Pavel II. do Ruska navíc poslal polské řeholníky a kněze, kteří vedli svoji misi velmi vášnivě. Nyní však katolický klér Rusko pomalu opouští a vztahy obou církví se postupně vylepšují.

"Dokazuje to například publikace knihy s několika texty papeže moskevským patriarchátem v ruštině a příprava vydání spisu patriarchy Kirilla vatikánským nakladatelstvím," dodává Lunardi.

Podle patriarchy Kirilla dnes obě církve mnohé spojuje, například boj proti sekularizmu. Také nejuctívanější svatý v Rusku, sv. Mikuláš, je pohřben v jihoitalském Bari, kam tak směřují davy ruských poutníků.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme