Ruský prezident plánuje novou návštěvu Kurilských ostrovů

Ruský prezident Dmitrij Medveděv plánuje i přes hněv Japonska další cestu na sporné Kurilské ostrovy. Mezi oběma zeměmi vypukla diplomatická roztržka poté, co šéf Kremlu v pondělí region navštívil. Japonsko proti kroku ostře protestovalo, část ostrovů totiž považuje za své území. Moskva, která Jižní Kurily drží pod kontrolou od konce 2. světové války, to ale odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes navštívil Kurilské ostrovy | Zdroj: ČTK

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova plánuje hlava státu další návštěvu Jižních Kuril ve snaze zajistit dalekému regionu příliv investic.

Ruská diplomacie tak přilila olej do už tak vyhroceného sporu s Japonskem. To na protest proti pondělní cestě Dmitrije Medvěděva odvolalo z Moskvy svého velvyslance.

Ruští představitelé ale označují reakci Tokia za nepřijatelnou a podotýkají, že prezident navštívil výsostné ruské území.

Letitý teritoriální spor se vyhrotil jen týden před asijsko-pacifickým summitem, na jehož okraj se má v Japonsku ruský prezident setkat s japonským premiérem. Japonští politici už vyjádřili obavy, že se diplomatický spor odrazí také na ekonomických vztazích.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme