Ruský prezident přišel s nečekanými návrhy během návštěvy Německa

Vznik mezinárodních konsorcií, které by kontrolovaly tranzitní ropovody a plynovody, navrhl v Berlíně nový šéf Kremlu Dmitrij Medvěděv. Evropské státy by tak nad dodávkami směřujícími z Ruska získaly větší kontrolu. Energetické otázky byly v centru pozornosti Medvěděvovy návštěvy Německa, které nový ruský prezident navštívil jako první členskou zemi EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Foto: AFP

Členy mezinárodních konsorcií, které ruská hlava státu nečekaně navrhla, by kromě ruských firem byly také Evropská unie a tranzitní země. "Tak by se zajistila oboustranná závislost, o které se v Evropě mluví," dodal Medvěděv.

Ruský prezident se znovu snažil rozptýlit obavy Polska, Švédska a dalších zemí ze stavby baltského plynovodu. Angela Merkelová také zdůraznila, že projekt není namířen proti žádné zemi.

Šéf Kremlu v Berlíně navrhl vznik nového evropského bezpečnostního paktu, který by nahradil organizace z dob studené války. Podle Medvěděva by tento pakt založený na Chartě OSN konečně objasnil význam mocenského faktoru v rámci euroatlantického společenství.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme