Ruský prezident Putin míří do Turecka. Jednat bude i o Sýrii

Energetika a Sýrie – především o těchto tématech by měl dnes v Ankaře jednat s tureckými politiky ruský prezident Vladimir Putin. Konflikt v Sýrii zkomplikoval rusko-turecké vztahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin jedná v Ankaře s tureckým premiérem Tayyipem Erdoganem | Zdroj: Reuters

Moskva zůstává posledním velkým spojencem syrského režimu. Ankara naopak podporuje povstalce, kteří se snaží vládu Bašára Asada svrhnout.

V Radě bezpečnosti OSN Moskva třikrát zablokovala rezoluci odsuzující vládu v Damašku. Tím smetla ze stolu i úsilí Západu, Turecka a mnoha arabských států zajistit syrským rebelům, kteří se snaží svrhnout Asadův režim, větší podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Vladimira Putina informovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Pro ruského prezidenta Putina a tureckého premiéra Erdogana podle analytiků nebude lehké najít společný jazyk v otázce syrského konfliktu. Rusko ale i přesto doufá, že návštěva Vladimir Putina povede k „většímu porozumění“ mezi Moskvou a Ankarou.

V předvečer cesty ruského prezidenta do Turecka to prohlásil jeho poradce Jurij Ušakov s tím, že obě strany budou debatovat o všech otázkách, které se Sýrie týkají.

Na tureckém území je na 100 tisíc syrských uprchlíků a panují reálné obavy, že by se sektářský konflikt mohl rozšířit i za hranice Sýrie.

Oba země vědí, že se navzájem potřebují. Dlouhodobě mají úzké vztahy – jak obchodní, tak i energetické.

Naopak turecké stavební firmy dlouhodobě fungují na ruském trhu. Rusko dodává Turecku dvě třetiny jeho spotřeby zemního plynu. Turecku bude pomáhat s výstavbou první jaderné elektrárny.

Lenka Kabrhelová, mkp, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme