Ruský prezident varuje před riziky nepokojů na Blízkém východě

Rusko varovalo před možnými riziky protivládních nepokojů, které se rozhořely na Blízkém východě a v Severní Africe. Ty by, jak se obává prezident Dmitrij Medveděv, mohly přivést k moci islamistické fundamentalisty a ovlivnit i vývoj v samotném Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Foto: European Commission Audiovisual service

Moskva už několikrát ventilovala rezervovaný postoj vůči revolucím v arabských státech - na rozdíl od Západu, který prodemokratické protesty tamní veřejnosti podporuje.

Ruský prezident během schůzky s národní bezpečnostní radou varoval před možností rozpadu arabských států na malá teritoria, údajného příchodu, jak uvedl, fanatiků k moci a před přímým dopadem na další vývoj Ruska.

Dmitrij Medveděv to prohlásil během návštěvy Vladikavkazu – města, které leží v srdci neklidného severokavkazského regionu, kde se ruská vláda potýká s ozbrojeným odporem radikálních muslimských skupin.

Podle analytiků se Kreml, obviňovaný z autoritářských sklonů, obává rozšíření pouličních protestů do Ruska sešněrovaného tuhou vládní kontrolou. Experti zároveň poznamenávají, že fungování autoritářských režimů na Blízkém východě bylo pro Moskvu výhodné kvůli stabilitě, budování důležitých obchodních vztahů – zejména ve zbrojním průmyslu.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme