Ruský prezident Vladimir Putin odvolal ministra obrany Anatolije Serďjukova

Ruský ministr obrany Anatolij Serďjukov skončil ve funkci. Odvolal ho prezident Vladimir Putin. Nedlouho předtím úřady začaly vyšetřovat podezření z korupce při prodeji armádního majetku. Resort obrany nově povede Sergej Šojgu, bývalý dlouholetý ministr pro mimořádné situace a spojenec Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaný ruský ministr obrany Anatolji Serďukov | Foto: Reuters

Odvolání ministra obrany Anatolije Serďjukova má podle Vladimira Putina vnést světlo do situace kolem holdingu Oboronservis, který podléhá ministerstvu obrany a v jehož vedení Serďjujkov zasedal do roku 2011.

Ruské úřady vyšetřují celkem pět lidí kvůli podezření z rozsáhlé zpronevěry při prodeji armádních nemovitostí, pozemků a akcií společnosti do rukou soukromých firem. Majetek byl údajně prodáváno hluboko pod cenou a stát měl utrpět škodu celkem za téměř 100 milionů dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání ruského ministra obrany informovala zahraniční zpravodajka Lenka Kabrhelová

Proslýchalo se, vyšetřovatelé chtějí vyslýchat samotného ministra. Jeho role zatím není jasná, ale odvolání z funkce má podle Putina pomoci rychlému vyjasnění okolností.

Na rostoucí korupci uvnitř ministerstrva obrany v posledních letech upozorňovala řada ruských expertů. Jmenování Serďjukova do čela ministerstva před lety mělo rozpohybovat rozsáhlou armádní reformu a korupční praktiky omezit.

Resort obrany pocházel pod jeho vedením dlouhodobou a tvrdou přeměnou. Serďjukov, který sám není z vojenského prostředí, si tím nadělal mnoho nepřátel.

Na konci změn a škrtů měla stát mobilní a profesionální armáda. O funkce a pozice přišli mnozí vysoce postavení důstojníci. Podle některých komentátorů může jít o intriku proti samotnému ministrovi.

Lenka Kabrhelová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme