Ruský prezident vyzval svět k uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie

Rusko bude dál podporovat Jižní Osetii a Abcházii. U příležitosti ročního výročí od vypuknutí války s Gruzií, ke které došlo právě kvůli proruským separatistickým regionům kavkazské země, to zopakoval ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Zároveň dodal, že svět by neměl nezávislost Abcházie a Jižní Osetie dál ignorovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv | Foto: European Commission Audiovisual service

Moskva hodlá podle Medveděva podporovat Jižní Osetii ekonomicky i vojensky. Prezident to prohlásil ne v jihoosetinském správním středisku Cchinvali, jak se očekávalo, ale během návštěvy ruského Vladikavkazu.

Ocenil tam také ruské vojáky, kteří se loňského konfliktu zúčastnili. Zároveň se Medveděv znovu ostře ohradil proti Gruzii, jejíž kroky označil za bezprecedentní agresi.

To ale Tbilisi odmítá s tím, že válku rozpoutalo právě Rusko. Gruzie také trvá na tom, že obě separatistické enklávy, jejichž nezávislost kromě Moskvy uznala pouze Nikaragua, jsou nadále součástí gruzínského území.

Přečtěte si také:
Napětí provázelo připomínkové akce v Gruzii a odtrženecké Jižní Osetii
Rok po vypuknutí konfliktu o Jižní Osetii v oblasti opět roste napětí
Evropská unie vyzvala Gruzii a Jižní Osetii ke klidu
Rusko bude střežit hranice dvou gruzínských separatistických regionů
Ruský prezident slíbil stažení vojsk z Gruzie
Gruzie přeruší diplomatické vztahy s Ruskem
Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Jižní Osetie se vyslovila pro nezávislost
Válčení v Gruzii skončilo, mír ale není
Rusko-gruzínský vojenský konflikt hoří plnou silou

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme