Ruský prezident vyzývá k potrestání viníků požáru v Permi

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv žádá přísné tresty pro viníky požáru v nočním klubu ve městě Perm. Při neštěstí v noci na sobotu zde zahynulo 109 lidí. Více než 130 dalších je zraněno, 90 z nich je ve vážném stavu. Podle vyšetřovatelů tragédii způsobilo zanedbání bezpečnostních předpisů při používání pyrotechniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Foto: Presidential Press and Information Office

Medvěděv vyhlásil pondělí dnem smutku za oběti neštěstí. Požár v Permi označil za kriminální čin, který podle něj nesmí zůstat bez potrestání:

"To co se stalo, se nedá posuzovat jinak než jako zločin. Sice neúmyslný, ale to ho vzhledem k počtu obětí nezlehčuje. Majitelé na předpisy nedbali. A došlo to tak daleko, že si na oslavu pozvali lidi, kteří tam udělali ohňostroj. Nemají ani mozek, ani svědomí."

Policie potvrdila, že několik lidí z vedení klubu, včetně spolumajitele a výkonné ředitelky, zatkla. Zároveň uvedla, že klub už dříve ignoroval opakovaná upozornění na nedostatečná protipožární opatření.

Podle svědků požár propuknul poté, co se zvrtnul ohňostroj, který organizátoři uspořádali. Klub byl v tu chvíli napěchován zhruba 250 lidmi, kteří přišli oslavit osmé narozeniny fungování podniku.

Většina obětí, která se v panice a tlačenici nemohla z klubu dostat ven, podle vyšetřovatelů zemřela na otravu jedovatými zplodinami. V Rusku je nedodržování bezpečnostních pravidel dlouhodobý problém. Jenom za loňský rok zahynulo při požárech po celé zemi 18 000 lidí.

Lenka Kabrhelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme