Ruský prezident zastavil stavbu kontroverzní dálnice

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv zastavil výstavbu kontroverzní dálnice z Moskvy do Petrohradu. S apelem na prezidenta, aby budování zmrazil, dnes vystoupila prokremelská vládní strana Jednotné Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Foto: European Commission Audiovisual service

Projekt, který počítá s likvidací části lesa na okraji Moskvy, kritizují ruští ekologové i ochránci lidských práv. O víkendu proti němu v Moskvě protestovaly více než dva tisíce lidí.

Jak ruský prezident vysvětlil ve svém videoblogu, ke zmražení stavby ho přiměla reakce členů strany Jednotné Rusko, expertů, opozice i prostých Moskvanů. Ti odmítají kácení oblíbeného lesa ve čtvrti Chimky a poukazují také na možné podezření z korupce.

Vláda by podle Dmitrije Medvěděva nyní měla provést dodatečné analýzy a projekt znovu posoudit. Ekologové přijali krok prezidenta s nadšením.

Podle analytiků ruskou politickou scénu přiměly k reakci obavy z dalších možných demonstrací nespokojené veřejnosti. Nedělní mítink ekologů a hudebních skupin, vedený rockovou hvězdou Jurijem Ševčukem, byl s více než dvěma tisíci účastníky největší protestní akcí v Moskvě za poslední roky.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme