Ruský otec na útěku. Jeho dcera ve škole namalovala protiválečný obrázek, soud mu vyměřil dva roky

Ruský soud v úterý uložil dvouletý trest odnětí svobody Rusovi Alexejovi Moskaljovi, jehož dcera loni v dubnu namalovala obrázek s protiválečnou tematikou. Moskaljov v noci před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení a v soudní síni tak nebyl přítomen, uvedla podle Reuters mluvčí soudu. Alexej Moskaljov je otec samoživitel a jeho dceru úřady umístily do dětského domova.

Jefremov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvanáctiletá Maša upoutala pozornost ruských úřadů loni v dubnu, když ve škole namalovala obrázek zobrazující rakety mířící na ukrajinskou matku s dítětem a hesla „Ne válce!“ a „Sláva Ukrajině!“.

Vedení školy se obrátilo na policii poté, co kresbu spatřila učitelka výtvarné výchovy. Ta žákům zadala vytvořit obrázky na podporu ruských ozbrojených sil, připomíná server Politico.

Den poté si policie ze školy odvedla Mašu i jejího otce Alexeje Moskaljova k výslechu. Ten samý den dostal Moskaljov pokutu za „diskreditaci armády“ v podobě komentářů na sociálních sítích. Podle soudu měl přirovnávat ruské vojáky k „násilníkům“ a  „podkopal důvěru ve speciální vojenskou operaci“.

Výše pokuty se liší, BBC uvádí 32 000 rublů (přibližně 9115 korun) a Reuters až 35 000 (asi 9969 korun).

„Ruské úřady chtějí, aby všichni drželi linii. Nikdo nesmí mít vlastní názor. Pokud nesouhlasíte s tím, co si někdo myslí, nečtěte jeho příspěvky na sociálních sítích. Ale nedávejte toho člověka do domácího vězení a jeho dítě do dětského domova,“ sdělila BBC Olga Podolská, radní města Jefremova, kde otec s dcerou trvale bydlí.

Výslechy u FSB

Následovaly výslechy ruskou tajnou službou FSB. „Tři a půl hodiny nás vyslýchali. Říkali mi, že svou dceru nevychovávám správně, že mi ji vezmou a zavřou mě do vězení,“ popsal Alexej Moskaljov.

Koncem minulého roku byl obviněn z dalšího případu diskreditace ozbrojených sil, tentokrát za příspěvek na sociálních sítích z června 2022. Právě ten měly ruské úřady použít pro Moskaljovovo úterní odsouzení.

Putin vyzval FSB k ‚potlačování těch, co chtějí rozdělit Rusko‘. Nařídil i další operace na Ukrajině

Číst článek

Ve středu 1. března 2023 policie Moskaljovova opět zadržela a jeho dcera mu byla odebrána do státní péče. Stalo se to dva dny poté, co se otec svěřil nezávislým médiím se strachem ze ztráty dcery, kterou devět let vychovává sám.  

„Zdá se, že sociální služby jsou touto rodinou posedlé. Myslím, že je to čistě z politických důvodů. Problémy té rodiny začaly až poté, co dívka nakreslila ten obrázek,“ řekl BBC právník odsouzeného Vladimir Bilijenko.

Od zadržení na počátku března až do útěku před úterním rozsudkem pobýval Alexej Moskaljov v domácím vězení. Maša podle ruských sociálních služeb zůstává bez možnosti vnějšího kontaktu v místním „centru sociální rehabilitace“.

Strach z vlastních slov

„Je to hodné děvče a s jejím tátou jsem nikdy neměla problém,“ řekla BBC důchodkyně Angelina Ivanovna. „Ale bojím se cokoli říct. Bojím se.“

Ruské úřady provedly razie v bytech spolupracovníků lidskoprávní organizace Memorial a stíhají jejího šéfa

Číst článek

„Možná bychom mohli sbírat podpisy na (Alexejovu) podporu,“ navrhuje mladší žena. Když se jí však reportér BBC Steve Rosenberg zeptal na názor na to, co se děje, odpověděla: „Je mi líto, ale to vám nemohu říct.“

Zakázaná ruská lidskoprávní skupina Memorial uvedla, že Alexeje Moskaljova považuje za politického vězně. Online kampaň na jeho podporu zaznamenala více než 130 000 lidí, kteří podepsali petici požadující propuštění jeho dcery. 

Potlačení disentu

Krátce po loňské invazi na Ukrajinu přijalo Rusko zákony proti diskreditaci ozbrojených sil nebo vědomému šíření nepravdivých informací o nich, za což podle Human Rights Watch hrozí až 15 let vězení.

Natalja Filatovová se domnívá, že příběh rodiny Moskaljovových odráží potlačování disentu v Rusku. „Naše ústava hlásá svobodu slova, svobodu svědomí, naprostou svobodu občanů vyjadřovat své názory,“ řekla BBC. „Ale teď je nám to zakázáno.“

Data nezávislého ruského mediálního projektu OVD-Info uvádějí, že v Rusku bylo k 19. prosinci minulého roku 378 obžalovaných v souvislosti s protiválečnými postoji. Stejný zdroj píše o více než 200 tisících zablokovaných webových stránek v době od 1. ledna 2022 do 16. prosince 2022.

Martin Bartošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme