Ruský soud poslal na 11 let do vězení organizátora vraždy Anny Politkovské

Soud v Moskvě poslal na 11 let do vězení Dmitrije Pavljučenkova, organizátora vraždy novinářky Anny Politkovské. Redaktorka opozičního listu Novaja Gazeta byla zastřelena ve vchodu svého domu v centru Moskvy v roce 2006.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý policista Dmitrij Pavljučenkov (vpravo) hovoří se svým právníkem u soudu | Foto: ČTK/AP

Dmitrij Pavljučenkov se podle soudu podílel na vraždě Anny Politkovské zorganizováním jejího sledování. Informace o pohybu novinářky pak předal členům gangu najatých zabijáků.

Pavljučenkov byl až dosud v domácím vězení, trest by si měl teď odpykat v kolonii s přísným režimem. S vyšetřovateli se během řízení dohodl na spolupráci, úplně přiznal svoji vinu a souhlasil s detailním svědectvím o tom, jak se celá vražda odehrála.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování vraždy Anny Politkovské hovoří z Moskvy zahraniční zpravodajka Lenka Kabrhelová

Kritikové nicméně upozorňují, že i přes to, že úřady oznámily jména vrahů, zůstává šest let po činu dál nejasný hlavní moment, a sice, kdo si likvidaci nepohodlné novinářky objednal.

Není to poprvé, co je celý případ u soudu. V roce 2009 byli osvobozeni v Moskvě u soudu tři muži obvinění z organizování vraždy.

Případ byl vrácen k došetření, které pokračuje i nyní. Vyšetřování jsou kromě Pavljučenka i Ibragim a Rustam Muchmudovovi. Rustam měl být tím, kdo mačkal spoušť.

Vyšetřovatelé tvrdí, že jsou odhodláni jméno osoby, která si vraždu Anny Politkovské objednala, zveřejnit. Tuto osobu pak dopadnout a potrestat.

Mnozí se však k tomu staví velni skepticky, protože pakliže by to podle kritiků vyšetřovatelé chtěli, mohli to již dávno udělat.

Politkovská ve svých článcích kritizovala Kreml a jeho postup v Čečensku. Její vražda vzbudila pobouření v Rusku i zahraničí.

Část procesu byla tajná

Pavljučenkov se v procesu snažil svou roli v případu snížit, ale je zcela evidentní, že to byl on, kdo řídil sledování Anny Politkovské před samotnou vraždou. Je také známo, že zakoupil vražednou zbraň, takže byl viněn z nezákonného držení zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s Pavljučenkovem hovoří komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák

Část procesu s Pavljučenkovem byla utajená. On sám s vyšetřovateli sice spolupracoval, zřejmě se ale nedovíme, co přesně jim řekl. A pokud ano, tak pouze postranními cestičkami.

„Pokud Pavljučenkov přímo označil objednavatele, anebo alespoň prostředníka, tak by to byla nesmírně závažná indicie,“ říká komenátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák.

Všeobecně se však mluví o tom, že tam nebylo žádné ekonomické zákulisí, žádný špinavý byznys, že to byla záležitost jednoznačně politická a objednavatel musela být jedna z nejvýše postavených politických osobností současného Ruska.

Vraždy novinářů v Rusku jsou podle Dvořáka daleko běžnější, než v jiných zemích. V Rusku však vždy bude dost novinářů v tom zdravém slova smyslu tak šílených, že to toho půjdou za každou cenu.

Lenka Kabrhelová, mta, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme