Ruský soud uznal posmrtně Magnického vinným z daňových podvodů

Moskevský soud uznal vinným šéfa britského investičního fondu Hermitage Capital Williama Browdera. Za daňové úniky ho v nepřítomnosti odsoudil k devíti letům vězení. Ze stejného zločinu uznal vinným i zesnulého auditora a právníka Sergeje Magnického. Vzhledem k jeho smrti ale byl poté případ zastaven, uvedla ruská agentura RIA Novosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka Sergeje Magnického truchlí nad synovou rakví. Pohřeb ruského právníka, který upozornil na korupci, se konal v listopadu 2009 (archivní foto)

Matka Sergeje Magnického truchlí nad synovou rakví. Pohřeb ruského právníka, který upozornil na korupci, se konal v listopadu 2009 (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Podle verdiktu Browder a Magnickij nezaplatili v Rusku daně ve výši přes půl miliardy rublů, falšovali doklady a zneužili daňové úlevy pro invalidy.

Browder, který je potomkem vysoce postaveného amerického komunisty, se líčení soudu odmítl zúčastnit. V Rusku začal úspěšně podnikat už v 90. letech. „Jakmile se ale rozhádal s ruskými úřady, šlo to s ním z kopce,“ podotýká zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Sergeje Magnického mluví zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Šéf Hermitage Capital proto považuje celý proces, stejně jako lidskoprávní organizace, za politicky motivovaný s cílem jeho a Magnického zdiskreditovat.

Když totiž Magnickij pracoval pro Browdera jako auditor, všiml si, že se ztrácejí peníze ruských poplatníků a mizí v korupčnické síti, kterou podle Magnického tvořili nejen zástupci policie a justice, ale také vyšší ruští činitelé z politické sféry.

Magnického zákon

Místo toho, aby se vše prošetřilo a našli se viníci, šel do vězení sám Magnickij, proti němuž bylo vzneseno stejné obvinění z daňového podvodu. „Nikdo nemůže tvrdit, že byl Magnickij úplně bez viny. To, co se s ním ale dělo potom, je jedna velká obžaloba ruského systému a justice,“ upozorňuje Slezák.

Titíž lidé, které Magnickij v podkladu pro justici označil za viníky, ho totiž pomáhali sami soudit. Magnickij se už z vězení nedostal. Za nejasných okolností v roce 2009 zemřel. „Přímo Rusové, tedy Rada pro lidská práva při prezidentském úřadě konstatovala, že Magnickij byl velmi tvrdě zbit a že byla zanedbána lékařská péče ve vězení,“ doplňuje Slezák. Za jeho smrt zatím nikdo nebyl potrestán.

Právě Browderovi, který má nyní anglické občanství, se podařilo přesvědčit Spojené státy, aby prosadily takzvaný zákon Magnického. Ten zavedl sankce vůči ruským úředníkům porušujícím lidská práva v podobě seznamu osob, které do Ameriky nesmí vstoupit. Rusko pak v reakci přijalo zákon, který Američanům zakazuje adoptovat ruské sirotky.

Hrob Sergeje Magnického na moskevském hřbitově | Foto: Reuters

Martin Dorazín, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme