Ruský tisk: Basajevovo vystoupení v britské televizi je skandální

Ruské deníky jsou pobouřeny rozhovorem s vůdcem čečenských rebelů Šamilem Basajevem, který odvysílal britský Channel 4. Rossiyskaya Gazeta považuje Basajevovu televizní kariéru za skandální. Šamil Basajev je na oficiálním seznamu mezinárodních teroristů, který sestavila OSN. Přesto dostal prostor v britské televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Jak to úředníci v Londýně vysvětlí?, ptá se list. A přesně ví, jak Basajevovu účast v televizní show vysvětlit. Není to prostě nic jiného, než rozšiřování idejí terorismu, myslí si Rossiyskaya Gazeta.

Moskevská Gazeta souhlasí. Její komentátor, politický vědec Marat Gelman, považuje Basajevovo vystoupení za skutečně zvláštní gesto. Channel 4 tím totiž připouští pochybnosti nad postojem ruské vlády. Ta považuje Basajeva za banditu a teroristu, který vraždí vlastní lidi. Alespoň, že Channel 4 při vysílání rozhovoru neporušil zákony vlastní země, povzdechl si list Gazeta.

Zahraničních investorů na Slovensku přibývá. Olga Čelková se v komentáři Národní obrody pod titulem Daně antistimulačně zamýšlí nad podmínkami domácích a zahraničních podnikatelů. Tvrdí, že by nebylo od věci přezkoumat, zda Slováci neplatí víc různých místních daní než tomu bylo v temném Středověku. Z komentáře vybrala zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Fašismus se vrací do módy. Teď se objevilo nové spojení - takzvaný islamofašismus, informuje britský list Guardian. Spojuje v sobě sebevražedné atentátníky, únosy, válku v Iráku a Afghánistánu, íránské kleriky a Hitlera. Slovo se poprvé objevilo v listu Washington Post. Muslimský vědec se tam pokoušel vysvětlit své náboženství židům. Islamofašismus použil jako zesměšnění příliš tradicionalistických islámských náboženských vůdců. Slovo se rychle uchytilo.

Používají ho hlavně novináři a vědci, kteří se snaží zdiskreditovat někoho, kdo s nimi nesouhlasí. Islamofašismus se nakonec stal jakýmsi židovsko-křesťanským válečným pokřikem. Termín fašismus ztratil svou sílu už v sedmdesátých letech. Tehdy tak označovali skoro každého západního politika, Henryho Kissingera nevyjímaje. Dnes se poukazuje na podobnost Hitlerovy nacistické strany s Bushovou konzervativní klikou.

Taková přirovnání jsou samozřejmě nepřípustná, bez ohledu na to, zda tam skutečně nějaká podobnost je. Přesto je Bush pro mnohé fašistou a islámští radikálové zase islamofašisty. Přitom tahle propaganda může způsobit leccos zlého, upozorňuje komentátor deníku Guardian.

Americké školy se přou o to, zda vyučovat Darwinovu teorii evoluce, píše list New York Times. Kontroverzní teorie je součástí osnov, někde se ji ale snaží obejít a někde ji vynechávají úplně. Učitelé se přitom raději vystaví perzekuce ze strany vedení školy, než by Darwinovu teorii vysvětlovali. Když už to udělají, raději odmítají jakoukoliv diskuzi ve třídě. Mnozí učitelé biologie jsou totiž kreacionisté, tedy věří, že člověka stvořil Bůh, dodává deník New York Times.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme