Ruský tisk obviňuje organizaci Člověk v tísni z podpory teroristů

Česká humanitární společnost Člověk v tísni se v Rusku ocitla v nesnázích. Ruský týdeník Argumenty a Fakta organizaci obviňuje, že podporuje teroristy v Čečensku. V reportáži se tvrdí, že přes humanitární organizace s diplomatickým statutem OSN proudí miliony dolarů pro teroristické skupiny. Podle humanitárních organizací jde o součást cílené kampaně ruských úřadů znemožnit jejich práci na severním Kavkaze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce českých humanitárních pracovníků v Čečensku

Práce českých humanitárních pracovníků v Čečensku | Foto: www.clovekvtisni.cz

V materiálu ruského deníku se tvrdí, že až 80 procent z 60 milionů dolarů, které OSN pro letošek vyčlenila na projekty v Čečensku a Ingušsku, mizí někde jinde. Doslova se píše, že zaměstnanci mezinárodních humanitárních organizací působících na území severního Kavkazu se nezřídka ukážou být teroristy.

Text připomíná události z loňského prosince, kdy v jednom z objektů, který má Člověk v tísni pronajatý v Grozném, objevily ruské speciální jednotky sklep se zbraněmi a tiskárnou falešných dokumentů. Vojáci zde také zabili údajného čečenského ozbrojence. Materiál také uvádí, že Člověk v tísni neplatí v Rusku daně. Společnost přitom jen za minulý rok uhradila ruskému státu na daních přes pět milionů rublů.

Šéf severokavkazské mise Člověka v tísni Marek Vozka považuje článek týdeníku za absurdní. "Článek má jediný úkol, zdiskreditovat práci nejen naší humanitární organizace, ale celé humanitární komunity na severním Kavkaze. Je plný jednoduše vyvratitelných lží," řekl Českému rozhlasu Vozka, jehož fotografie v zelené vojenské uniformě se zbraní v ruce je přiložena k textu.

Podle Vozky se Člověk v tísni bude proti obviněním v týdeníku bránit. "V tuto chvíli zvažujeme, jestli žádat tiskovou opravu, anebo přímo podat žalobu na týdeník," dodal Vozka. Autor reportáže Georgij Alexandrov Českému rozhlasu řekl, že si za materiálem stojí a klidně ho obhájí i u soudu.

Člověk v tísni pracuje v Ingušsku a Čečensku už pátým rokem. Za tu dobu společnost opravila přes třicet škol a školek, přes 8800 rodin dostalo materiál na opravy střech zničených domů, téměř 40.000 lidí měsíčně dostává potravinovou pomoc. Se svou misí na severním Kavkaze má organizace velké problémy a podle některých zdrojů dnes nezíská prodloužení registrace pro své tamní fungování.

Podobné problémy jako Člověk v tísni měly v minulosti i další organizace pracující na severním Kavkaze. Posledním případem je polská organizace, jejíž mise musela být úplně zrušena, protože její pracovníci nedostali od ruských úřadů víza.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme