Ruský tisk referuje o největšímu obchodu v dějinách země

Rusko uzavřelo největší obchod v dějinách. Státní monopolní firma Gazprom koupila většinový podíl v ropné společnosti Sibněft, a to za 13 miliard dolarů! Německý tisk si všímá nezaměstnanosti, která v SRN překvapivě klesá. Slovenské školství je rok od roku horší, konstatuje dnešní deník Sme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Abramovič | Foto: forbes.com

Všechny seriózní ruské deníky dnes na prvních stranách rozebírají největší obchod v dějinách Ruska. Tak se označuje rozhodnutí státního plynárenského monopolu Gazprom koupit za třináct miliard dolarů většinový podíl v ropné společnosti Sibněft patřící ruskému miliardáři Romanu Abramovičovi. Ruský stát se tak stane největším producentem ropy v zemi, když bude kontrolovat třicet procent těžby. Reakci ruských médií zaznamenal moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: Ruský tisk o transakci v ropné společnosti Sibněft

Německo zveřejní aktuální čísla o nezaměstnanosti. Nad problémem, který trápí kolem 4,5 miliónu obyvatel v zemi, se zamýšlí německý deník Die Tageszeitung. Čísla sice nejsou ještě oficiální, ale i přesto už teď nad nimi experti kroutí hlavou. Podle odhadů totiž nezaměstnanost klesá už od srpna a podle odborníků tento obrat není jen statistickou fata morgánou, píše Die Tageszeitung.

Německé podniky jsou podle expertů připraveny nabírat nové zaměstnance a jen za poslední dva měsíce daly práci více než 150 tisícům nezaměstnaných. Otázkou zatím zůstává to, nakolik se na pozitivním trendu podílela politika dosavadní koalice a zda červeno-zelené reformy konečně přinesly svůj výsledek. Je však také možné, že nikoli reformy, ale právě vyhlídky na možnou změnu ve vládě oživily německé hospodářství, uvažuje německý Die Tageszeitung.

Přední stránky amerických novin plní aféra obviněného republikána Toma DeLaye. Výjimkou není ani deník USA Today. Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů byl obviněn texaským soudem z nelegálního financování politické kampaně. Jedná se o nejvýše postaveného člena Kongresu Spojených států, který čelí trestnímu stíhání, všímá si americký list.

Obviněný republikán se ale brání: "Je to jedno z nejslabších a nejméně podložených udání v americké historii," tvrdí. V každém případě se jedná o mimořádný případ, neboť kromě DeLaye pouze dva členové Kongresu čelili trestnímu obvinění, ani jeden z nich však nebyl v tak vysoké funkci. DeLay sice tvrdí, že je nevinen, ale na své pověsti má už nějaké šrámy i zminula. V loňském roce byl totiž parlamentní etickou komisí několikrát kritizován za své nevhodné chování, informuje americký list.

Slovenské školství je rok od roku horší, všímá si v dnešním vydání slovenský deník Sme. Dnešní osmáci mají horší vědomosti z matematiky oproti svým předchůdcům před deseti lety. Klesá kvalita učitelů - na vině jsou i jejich nízké platy. Takto hodnotí úroveň vzdělání zpráva, kterou předá slovenský ministr školství Martin Fronc Radě Evropy.

Samo ministerstvo přiznává, že se situace už desítky roků nijak neřeší. Mimo jiné i proto, že Slovensko nemělo osvícenou vládu, která by investovala do vzdělání a kultury, uvádí slovenský list. Situace by se ale měla změnit s přijetím reformy školství, která odstraní zažité učební osnovy a zaměří se na změnu vztahů mezi učiteli a žáky. I přes nepříznivé hodnocení zůstává v celosvětovém porovnání Slovensko stále na třináctém místě a výkon školáků odpovídá mezinárodnímu průměru, dodává deník Sme.

Petr Vavrouška, Martin Drtina, Zuzana Boleslavová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme