Ruský tlak na Bělorusko je i psychologický, říká Bartuška

Válka mezi Běloruskem a Ruskem o plyn neutichá. Bělorusko sice tvrdí, že Rusku uhradilo požadovanou částku, to ale dál utlumuje dodávky do této země. Lukašenkův režim vyzval Gazprom, aby do zítřejšího dopoledne zaplatil dluh za tranzit, jinak přiškrtí ruský plyn plynoucí směrem do Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásobníky na plyn

Zásobníky na plyn | Foto: Comstock Images

A Brusel mluví o útoku na sedmadvacítku. Zatím pocítila tento konflikt především Litva, která z Běloruska nedostává tolik plynu, kolik by měla. I když zatím neznamenají snížené dodávky plynu tak velké riziko pro postižené země jako v zimních měsících.

„Během léta se plyn na topení samozřejmě nepoužívá. Nyní je zapotřebí pro chemické provozy, pro naplňování podzemních zásobníků. Nepříjemné to je pro kaliningradskou oblast, která pocítila omezení dodávek. A pocítila to i Evropská unie,“ uvedl velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška mluvil o dopadech rusko-běloruského sporu.

Gazprom snížil dodávky plynu do Běloruska o šedesát procent a podle Bartušky nejspíš ze svojí pozice nebude chtít nijak významně ustupovat:

„Rusko chce předefinovat základní vztahy nejenom v oblasti plynu, ale i například u zemědělských produktů. Rozhodně neočekávám, že by Gazprom nějak rezignoval, nebo omezil svůj tlak.“

Podle něj je pro Bělorusy nátlak ruského Gazpromu nepříjemný zejména z psychologického hlediska. 22. červen je totiž v Bělorusku mimořádně citlivé datum. V zemi vypukla v tento den před 59 lety druhá světová válka, v níž zahynul každý třetí Bělorus. Země byla nejvíce postiženým místem válkou z celého SSSR.

Bartuška: Pro Lukašenka to musí být velké probuzení

„Právě v těchto dnech se dočkat takhle tvrdého jednání ze strany Moskvy musí být pro Lukašenkovy lidi velké probuzení,“ pokračoval velvyslanec.

Spor následně může mít dopad i na Evropskou unii.

„Záleží na tom, jak dlouho spor potrvá. Rusko a Bělorusko se snaží nastavit nějaká pravidla fungování od prvního července, kdy vstupuje v platnost celní unie. Rusové hrají poměrně tvrdě. Bělorusové dlouho spoléhali na nějaké speciální zacházení, což je momentálně nad rámec jejich možností. Rusko nemá chuť, komukoliv dávat nějaké speciální podmínky,“ vysvětlil Bartuška.

Česká republika má podle něj oproti Bělorusku výhodu, že má fungujícíc ekonomiku a za plyn platí řádně a včas. I když ani to není pojistka, jak bylo vidět loni v lednu při rusko-ukrajinském sporu, kdy se zastavil plyn i do Česka.

„Spíš jde ale o další upozornění, že svět není sentimentální. Musíme si zvykat, že dodavatelé surovin budou svoji výhodu, že mají ropu a plyn, čím dál více využívat jako politický nástroj k vydírání svých sousedů a potažmo i nás,“ dodal Bartuška.

Veronika Sedláčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme