Ruský umělec Pavlenskij, který zapálil dveře KGB, chce být souzen za terorismus

Před moskevským měšťanským soudem stanul ruský umělec Petr Pavlenskij, laureát Ceny Václava Havla. Prokurátor Pavlenského obvinil z vandalismu. Umělec měl podle něj poškodit národní kulturní památku - budovu bývalé KGB, dnes Federální bezpečnostní služby FSB. Loni v listopadu Pavlenskij polil dveře historické budovy hořlavou směsí a zapálil je.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský umělec Petr Pavlenskij u soudu | Foto: Martin Dorazín

Případ Petra Pavlenského přitáhl do soudní síně desítky jeho přátel a také novinářů. O pozornost se postarala nejen jeho umělecká akce, ale také prohlášení, že ho po převozu z Petrohradu k moskevskému soudu policisté zbili.

„Bili mě po kloubech, játrech, slezině a žebrech tak, aby nebyly vidět stopy. V policejním antonu jsem se předtím dostal do konfliktu s bývalým příslušníkem jednotek ministerstva vnitra a mezi námi došlo k menší rvačce. Nepadli jsme si do oka,“ řekl Pavlenskij.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začátek soudu s ruským umělcem Petrem Pavlenským v Moskvě sledoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Obhájci Petra Pavlenského si stěžují na to, že jejich klienta odmítli lékaři řádně vyšetřit. V soudní síni nebyly na těle asketického umělce stopy po napadení vidět, Pavlenskij si ale stěžoval na bolesti v koleně, žebrech a ztížené dýchání.

V úvodu procesu Pavlenskij znovu požádal, aby prokurátor jeho čin kvalifikoval nikoli jako vandalismus, ale jako terorismus. Státní zástupce i představitel poškozené strany - tedy Federální bezpečnostní služby - to odmítli.

'Budu mlčet'

Umělec reagoval tak, že přestal odpovídat na otázky soudkyně i žalobce. Své uvěznění i soud považuje za pokračování umělecké protestní akce.

„Politické soupeření dnes probíhá mezi kulturními modely. Je to konflikt forem existence. Proto budu mlčet, vyhovuje mi být pozorovatelem nebo divákem. V opačném případě bych tím vyslovil souhlas s byrokratickým rituálem, který je nesmyslný. Nebudu podporovat rituál, který se živí oběťmi, jako jsem já,“ prohlásil umělec.

Petr Pavlenskij je smířen s tím, že z vazby poputuje do vězení.

„Život pokračuje kdekoli - buď ve vězení každodennosti, nebo v tom reálném. Alespoň si rodina ode mne trochu odpočine. Jsem složitý člověk. Teď jsme svědky procesu vymezení hranic a forem politického umění. Každý soudní proces je buď upevní, nebo odmítne. Tyto hranice nikdy nebudou stabilní.“

Hranice politického umění Petr Pavlenskij zkoumal už mnohokrát a dá se říci, že systematicky. Před zapálením vrat KGB zapaloval v Petrohradu pneumatiky jako výraz podpory kyjevskému Majdanu, přibil se genitáliemi k dlažbě Rudého náměstí, zabalil se nahý do ostnatého drátu nebo si zašil ústa jako výraz nesouhlasu s cenzurou.

Cenu Václava Havla za něj převezme jeho přítelkyně Oksana Šalyginová, která také v Praze přečte Pavlenského vzkazy a úvahy.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme