Ruský velvyslanec ve Spojených státech byl povolán do Moskvy. Má to zabránit ‚nezvratné degradaci‘ vztahů

Rusko ve středu povolalo svého velvyslance ve Washingtonu Anatolije Antonova do Moskvy ke konzultacím ohledně dvoustranných vztahů se Spojenými státy. Bílý dům následně poznamenal, že se americko-ruské vztahy budou významně lišit od těch, které s Moskvou udržoval předchozí americký prezident Donald Trump. Rusko se také podle Washingtonu bude zodpovídat za své činy v souvislosti s ovlivňováním voleb, informovala agentura Reuters.

Washington/Moskva (Aktualizováno: 22:00 17. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Informace o povolání Antonova do Moskvy přišla nedlouho poté, co nynější americký prezident Joe Biden v rozhovoru s televizí ABC připustil, že považuje ruského prezidenta Vladimira Putina za „zabijáka“, a obvinil ho, že se snažil zasáhnout do loňských prezidentských voleb v USA.

Ruský cenzurní úřad zpomalil rychlost sociální sítě Twitter. Viní ji ze zakázaného obsahu

Číst článek

Ředitelství amerických tajných služeb v úterý zveřejnilo zprávu o zahraničních aktivitách spojených s loňskými prezidentskými volbami v USA. Odtajněný materiál obviňuje ruského prezidenta z toho, že schválil vlivovou operaci s cílem podpořit šance tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a podkopat důvěru ve volební proces.

„Rusové budou jednoznačně zodpovídat za kroky, které podnikli,“ uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Demokrat Biden hodlá podle ní ve vztahu s Moskvou zvolit jiný přístup než jeho republikánský předchůdce Trump.

Podle zdrojů amerických médií se USA chystají brzy na Rusko kvůli novým zjištěním uvalit sankce.

„Velvyslanec Ruska ve Washingtonu Anatolij Antonov byl pozván do Moskvy ke konzultacím, jejichž cílem je zanalyzovat, co učinit a kam směřovat v kontextu vztahů s USA,“ citoval TASS ze zveřejněného vyjádření mluvčí ruské diplomacie. Zacharovová podle agentury uvedla, že Rusko má zájem zabránit „nezvratné degradaci“ vztahů s USA, které se v posledních letech dostaly „vinou Washingtonu do slepé uličky“.

„Pro nás je hlavní věcí určit, jakým způsoby mohou být napraveny rusko-americké vztahy, které jsou ve vážném stavu a které Washington v posledních letech přivedl do slepé uličky. Naším zájmem je nepřipustit jejich nezvratnou degradaci, pokud si Američané uvědomují rizika s tím spojená,“ uvedla mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme