Ruský velvyslanec ve Spojených státech Sergej Kisljak končí, funkci opustí po sedmi letech

Ruský velvyslanec ve Spojených státech Sergej Kisljak odchází z funkce. Oznámila to ruská ambasáda ve Washingtonu. Jméno šestašedesátiletého diplomata se v posledních měsících opakovaně objevovalo v souvislosti se skandálem kolem údajného zasahování Moskvy do amerických prezidentských voleb.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Končící ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak | Zdroj: Reuters

Diplomat se stal centrem pozornosti kvůli svým schůzkám s bývalým americkým poradcem pro národní bezpečnost Michaelem Flynnem. Ten se s ruským velvyslancem sešel ještě během volební kampaně. Jednání ale později zamčel viceprezidentovi Miku Pencovi. Kvůli svým nejasným vazbám na ruské představitele pak Flynn rezignoval.

Sessions lhal, když před výborem odmítl vztahy s Ruskem, tvrdí Washington Post s odvoláním na odposlechy

Číst článek

S Kisljakem se během volební kampaně setkali také americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions a Trumpův zeť a poradce Jared Kushner.

O Kisljakově nástupci zatím Kreml nerozhodl. Prozatím ho nahradí dosavadní velvyslancův zástupce Denis Gončar. Kisljak byl ruským velvyslancem ve Washingtonu od roku 2008.

Jako o novém zástupci Ruska ve Spojených státech se od doby, kdy se objevily spekulace o Kisljakově odchodu, hovoří o přívrženci tvrdé linie ve vztazích k USA Anatoliji Antonovovi. Antonov v současnosti zastává post náměstka ministra zahraničí, ale až do loňského prosince býval dlouhé roky náměstkem ministra obrany.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme