Kolony aut a lidé hledající, co zbylo z jejich domovů. Do Charkova se vrací obyvatelé

Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské invazní jednotky dál zaměřují bojové akce na Doněckou oblast. Dělostřelbou a leteckými útoky se zde snaží zničit ukrajinské opevněné obranné pozice. Naproti tomu ukrajinská vojska, která bránila Charkov a celý severovýchodní region, postoupila až k hranici s Ruskem, oznámil guvernér Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Od stálého zpravodaje Dněpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domy zasáhlo ruské bombardování

Domy v Charkově zasažené ruským bombardováním | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál

Sdělení šéfa charkovské oblastní správy zatím nebylo potvrzeno z nezávislých zdrojů, jsou ale k dispozici nové záběry a informace, které tvrzení potvrzují.

Ukrajinským silám se v severovýchodní části Ukrajiny severně od Charkova daří vytlačovat ruskou armádu směrem za ruskou hranici. Ukrajinští vojáci se vyfotografovali u hraničního sloupu mezi Ruskem a Ukrajinou, což znamená, že opravdu dosáhli významného úspěchu a že Charkov je městem, do kterého se jeho obyvatelé mohou vrátit.

Ukrajinská jednotka v Charkovské oblasti vytlačila nepřátelské síly a dosáhla hranic s Ruskem

Číst článek

A už se vracejí. Jsou tam kolony aut, lidé hledají, co zbylo z jejich domovů v historickém centru města.

Hůře jsou na tom ti, kteří bydleli v severních a východních předměstích. V těch byla velká sídliště těžce poškozená. Lidé se ale chtějí vrátit domů za každou cenu.

V Charkově už začíná fungovat městská hromadná doprava a v omezeném režimu by se měla spustit i linka metra.

Rusové nadále útočí na Donbasu, Ukrajina podnikla protiútok u města Izjum

Číst článek

Donbaská fronta

Ruské síly soustřeďují stále větší množství vojáků a techniky v Luhanské oblasti.

Ukrajina kontroluje pět až deset procent z této oblasti, těžké boje se odehrávají kolem tamního správního centra Severodoněck. Město je důležité, protože tam sídlí veškeré úřady, které se v roce 2014 musely evakuovat z okupovaného Luhanska.

V oblasti také zůstává asi 10 000 místních obyvatel, se kterými není prakticky žádné spojení.

Rusko však ještě nevstoupilo do města, obléhá jiné obce a vesnice kolem, říká šéf vojenské správy Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Důležitou překážku tvoří řeka Severní Doněc, o kterou se bojuje a kterou se obě strany snaží získat.

Ukrajina se snaží vyjednat evakuaci 38 těžce raněných vojáků z oceláren Azovstal

Číst článek

Azovstal

Ruské síly dál ostřelují i areál mariupolských oceláren. V předchozích dnech podle leteckých záběrů shazovali i zápalnou munici. Použití fosforových bomb v některých případech zakazují mezinárodní smlouvy.

Nyní už je jasnější, jaký arzenál byl použit a zdá se, že to fosforové bomby nebyly. Na místo však není přístup, aby to mohli odborníci a experti skutečně posoudit.

Ruskou strategií je zapalovat objekty na území Azovstalu. Snaží se tím vypudit oněch zhruba 1000 civilistů a vojáků, kteří se skrývají v katakombách. Podle zpráv, které z nich přichází, je tam více než 600 zraněných.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme