Vždy připraven! V Rusku vzniká nová organizace pro děti a mládež, má je vést k vlastenectví

Invaze na Ukrajinu umocnila v Rusku ideologickou práci s dětmi a mladistvými. V zemi teď vzniká nová organizace, která má mladé Rusy vést k vlastenectví. Kreml sice namítá, že nejde o obrození sovětského Pionýra, ruští zákonodárci ale legislativu o vzniku příslušné organizace předložili symbolicky na 100. výročí jeho založení.

Moskva / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští pionýři

Zřízení nové organizace pro děti a mládež v uplynulých dnech již začala projednávat i takzvaná Občanská komora Ruské federace (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Od začátku invaze na Ukrajinu sílí v Rusku ideologická práce s dětmi a mladistvými. Po sérii besed ve školách nebo zavedení povinné hymny a vyvěšení vlajky na začátku školního týdne se teď v Rusku rodí nová organizace.

Její vznik podpořil ve středu, na Mezinárodní den dětí, prezident Vladimir Putin s tím, že je žádoucí vést mladé k vlastenectví. Řekl to v projevu k účastníkům festivalu pro děti a mladistvé na moskevském výstavišti VDNCH. Podle návrhu má právě on stát v čele správní rady.

Velká přestávka, ale taky Velká přeměna. Tak by se dal z ruštiny přeložit pracovní název nové organizace pro děti a mládež, která vzniká pod taktovkou ruského státu.

Některé deportované Ukrajince Rusko demonstrativně odsoudí, předpovídá historička Kolenovská

Číst článek

„Jsem si jistý, že Rusko v tomto složitém světě jenom utvrdí svou sílu nezávislost, suverenitu. A není to práce zacílená v jednom určitém směru. Je tu i ekonomika i technologie, věda a mnoho dalších oblastí. Posílení občanské společnosti, vlastenecká výchova. Věřím, že je mezi nimi i silná občanská společnost, vlastenecké aktivity mládeže,“ uvedl ruský prezident.

Ideu zřídit celostátní organizaci, jejímiž členy se má stát většina ruských dětí, představila skupina poslanců a senátorů v polovině května.

Zákonodárci ze všech frakcí ruského parlamentu příslušný návrh zákona předložili dolní komoře symbolicky na den 100. výročí založení sovětského Pionýra.

Láska k vlasti

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už tehdy rozporoval, že by se zákonodárci pokoušeli navázat na Všesvazovou pionýrskou organizaci V. I. Lenina, jak zněl oficiální název někdejší masové organizace pro děti, která zanikla spolu se Sovětským svazem začátkem 90. let.

Západ by neměl podceňovat čínskou propagandistickou mašinerii, říká univerzitní pedagog Jäger

Číst článek

„Nikdo se žádné pionýry obrodit nechystá. Je to hnutí, přičemž nejenom pro školáky, ale mnohem širší, pokud jde o věkové hranice: jde jak o školáky, tak mládež. Jde o nápad vytvořit hnutí, se kterým se mohou organizace ztotožnit,“ namítal mluvčí ruského prezidenta s poukazem na fakt, že nová organizace má vzniknout na základech už existujících dětských a mládežnických organizací a hnutí.

Není přitom zcela zřejmé, jestli je má pouze zastřešit, nebo do budoucna případně i zcela pohltit.

Na rozdíl od mluvčího Kremlu ale sami autoři návrhu zákona v komentářích pro ruská média odkazovali právě k sovětskému Pionýru jako určitému vzoru. Uvádějí ale, že na rozdíl od něj nebude nová organizace spojená s jedinou stranou.

Jako jeden z jejích cílů ovšem uvádějí součinnost při rozvoji státní politiky zaměřené na děti. „Včetně formování světonázoru na základě tradičních ruských duchovních a mravních hodnot,“ stojí v návrhu zákona. Autoři návrhu zákona zmiňují i rozvoj lásky a úcty k vlasti.

Jedna z autorek, předsedkyně poslaneckého výboru pro vzdělávání Olga Kazakovová, uvedla, že do nové organizace by mohlo vstoupit okolo 18 milionů dětí.

Název se ještě ladí

Autoři návrhu počítají s tím, že bude nová organizace sdružovat děti od šesti let. Horní věková hranice sice není jasně stanovaná vzhledem k tomu, že se má jednat nejenom o dětské, ale zároveň i mládežnické hnutí.

Brit bojující za Ukrajinu se měl vzdát Rusům. Ti zveřejnili nahrávku z jeho výslechu

Číst článek

Legislativní návrh předpokládá, že po dosažení plnoletosti by se z vybraných členů mohli stát vedoucí.

Autoři ale výslovně vylučují, aby tento post zastával někdo, koho ruské úřady označí za takzvaného zahraničního agenta či s ním spojenou osobu, což se týká mimo jiné členů různých, z pohledu ruského režimu nepohodlných nevládních organizací zabývajících se například historií, ochranou lidských práv a podobně.

Zřízení nové organizace pro děti a mládež v uplynulých dnech již začala projednávat i takzvaná Občanská komora Ruské federace.

Obsazování vysílačů, vypínání pořadů. Rusové na okupovaných územích šíří propagandu

Číst článek

Tedy poradní orgán, který může zákonodárcům předat podněty k úpravám legislativním návrhům. Připomínky kromě jiného zaznívaly i k samotnému názvu nové organizace. Podle předsedy poslaneckého výboru pro mládež Arťoma Metěleva se o názvu aktivně jedná.

Přímo za nešťastný ten stávající podle deníku Vědomosti označil předseda Ruského hnutí školáků Sergej Rjazanskij.

Mládežnici v Mariupolu

Právě Ruské hnutí školáků je jedním ze subjektů, na jejichž základech má nová organizace vzniknout. Podobně jako zřejmě vojensko-patriotistická organizace Junarmija, která spadá pod ruské ministerstvo obrany.

Obě organizace vznikly v letech 2015 a 2016, kdy se pozornost ruského státu znovu více upřela k dětem a mladistvým. Ideologická práce s nimi pak zesílila po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

V rámci školní výuky i volnočasových aktivit byly děti mimo jiné mobilizované k tomu, aby z vlastních těl tvořily velká písmena Z, kterými se označují ruská invazní vojska, nebo aby psaly dopisy ruským vojákům na Ukrajině.

Přímo na jejím území, například v okupovaném přístavním Mariupolu, se v posledních týdnech angažuje také mládežnické křídlo kremelské strany Jednotné Rusko.

Jeho členové uvádějí, že se podílejí na rozdávání humanitární pomoci a pomáhají s evakuacemi civilistů. Podle vlády v Kyjevě jde však o nucené deportace Ukrajinců na Rusy ovládaná území.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme