Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu, hrozí mu doživotí

Vadim Šišimarin, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, se ve středu u soudu v Kyjevě přiznal k činu. Čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země. O průběhu procesu informovala ruská služba stanice BBC a agentura Reuters.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vadim Šišimarin obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty u soudu v Kyjevě

Vadim Šišimarin obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty u soudu v Kyjevě | Foto: Vladyslav Musiienko | Zdroj: Reuters

„Ano,“ odpověděl u soudu ruský voják na otázku, zda přiznává vinu. Uvedla to agentura AFP. Pokud soud Šišimarinovu vinu prokáže, hrozí mu doživotní vězení.

Podle ukrajinské generální prokuratury porušil Šišimarin „válečná pravidla a zvyklosti“. Na konci února společně s dalšími čtyřmi ruskými vojáky ukradl auto, aby společně uprchli před útokem ukrajinských sil.

V Kyjevě začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití civilisty. Zastřelil muže projíždějícího na kole

Číst článek

Ukrajinská prokuratura dále uvádí, že vojáci autem dojeli do Čupachivky, kde uviděli neozbrojeného civilistu, který vedl kolo a telefonoval.

Šišimarin dostal od dalšího vojáka rozkaz civilistu zabít, aby dotyčný nemohl informovat ukrajinskou armádu o přítomnosti Rusů. Přes otevřené okno automobilu následně vypálil několik ran z útočné pušky a zasáhl civilistu do hlavy. Muž na místě zemřel, uvádí obžaloba.

Proces, který sleduje mnoho novinářů, má pro Ukrajinu obrovský symbolický význam, jak poznamenala agentura Reuters.

Kyjev viní Rusko z páchání zvěrstev a z brutality vůči civilistům během invaze. Oznámil, že identifikoval přes 10 tisíc potenciálních válečných zločinů. Moskva popírá, že by cílila na civilisty nebo že by se Rusko podílelo na válečných zločinech. Ukrajinu viní z jejich zinscenování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme