Ruský zákon proti gayům je diskriminační, rozhodl evropský soud

Ruský zákon z roku 2013 o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží je v rozporu s ustanoveními Evropské úmluvy o lidských právech týkajících se svobody projevu a je diskriminační vůči lidem s homosexuální orientací. Takový verdikt v úterý podle tiskových agentur vynesl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Rusko se proti rozhodnutí plánuje odvolat.

Štrasburk / Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Homosexualita (ilustrační foto)

Homosexualita (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Na soud se obrátili se stížností na uvedený právní předpis, schválený Ruskem před čtyřmi roky v červnu, tři ruští aktivisté hájící práva gayů. Sedmičlenná porota podle AP přiznala trojici stěžovatelů odškodnění v celkové výši 50 000 eur (přes 1,3 milionu korun).

Němci pomáhají gayům prchajícím z Čečenska. Na Kavkaze jim hrozí mučení i smrt

Číst článek

"Samotný účel tohoto zákona a způsob, jakým je formulován a byl aplikován v kauzách navrhovatelů (stížnosti proti zákonu) je diskriminační a celkově neslouží žádnému legitimnímu veřejnému zájmu," konstatoval ESLP ve svém oznámeném rozhodnutí.
"Ve skutečnosti úřady přijetím takových zákonů posílily stigma a předpojatost a podpořily homofobii, což je neslučitelné s hodnotami demokratické společnosti," zdůraznil rovněž soud s poukazem na 10. a 14. článek evropské úmluvy.

Ruské ministerstvo spravedlnosti vyjádřilo s rozhodnutím soudu nesouhlas a plánuje se do tří měsíců odvolat.

Některým ruským poslancům ale ani tento kontroverzní normativní akt není dost. Dva komunističtí zákonodárci v únoru předložili návrh zákona, který měl trestat pokutou nebo až patnáctidenním vězením osoby otevřeně deklarující svou homosexualitu. Předlohu však odmítl schválit ústavní výbor parlamentu. Navrhovatelé se prý ale nehodlají vzdát a zamyslí se nad úpravou textu.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme