Rušný víkend ve Středomoří. Italové zachránili přes 2000 běženců

Italská pobřežní stráž za poslední dva dny zachránila ve Středozemním moři dva tisíce běženců. Při více než dvaceti záchranných operacích je vytáhla z člunů v rozbouřených vodách jižně od Sicílie a kolem ostrova Lampedusa. Evropští politici se tento pátek na Maltě dohodli na větší podpoře Libye při hlídání jejích hranic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci vystupují z gumového člunu na řeckém ostrově Lesbos | Foto: flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0, CAFOD Photo Library

Zachránění běženci byli na několika desítkách gumových a dvou dřevěných člunech a jedné větší lodi. Jejich původ italské úřady zatím nezveřejnily. Desítky dalších lidí hlavně ze Sýrie, Afghánistánu a několika afrických zemí pak z potápějící lodi v Egejském moři vytáhla turecká pobřežní stráž.

Unie chce víc pomáhat Libyi. Doufá, že tak zastaví příliv uprchlíků z Afriky

Číst článek

„Přijeli na poslední chvíli. Hledali nás dlouho, a kdyby nás objevili o deset až patnáct minut později, všichni bychom zemřeli,“ děkoval tureckým úřadům jeden zachráněný Syřan.

Přeplněný člun mířil na řecký ostrov Lesbos a dva lidé cestu nepřežili. Turecko svou námořní hranici začalo lépe střežit po uzavření dohody s Evropskou unií. Osmadvacítka se na pátečním summitu na Maltě dohodla, že pomoc s výcvikem a vybavením pobřežní stráže poskytne i Libyi. Právě odtud vyplouvá většina migrantů mířících do Itálie.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme