Rusové a Američané se nedohodli na financování ISS

Bez dohody skončilo jednání ruských a amerických odborníků o dalším financování Mezinárodní kosmické stanice - ISS. Obě země mají hlavní podíl na budování tohoto vesmírného komplexu, který s nimi staví ještě 12 dalších států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán startuje | Foto: US NAVY

Spojené státy budou s Ruskem dále spolupracovat při výzkumu vesmíru včetně projektů týkajících se Marsu, ale doplňkové lety k Mezinárodní vesmírné stanici, které jsou nutné po katastrofě raketoplánu Columbia, platit zatím nebudou - to je vedle přesunu otázky dalšího financování stavby ISS na zářijové rozhovory hlavní výsledek jednání šéfů ruského úřadu pro letectví a vesmír Jurije Koptěva a amerického národního úřadu NASA Seana O'Keefea v Moskvě.

Lety amerických raketoplánů by mohly být podle O'Keefea obnoveny zhruba za rok. Oba představitelé vesmírných agentur jednali také o problematickém přistání trojice kosmonautů z Mezinárodní kosmické stanice. Rusko-americká posádka přistála v neděli v Kazachstánu téměř 500 kilometrů od místa, kde byla očekávána. Vyšetřování všech okolností bude ukončeno v červnu.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme