Rusové létají navzdory nepokojům do Egypta. Kvůli penězům

Rozbouřená situace v Egyptě přiměla už řadu turistů vzdát cestu k moři nebo se vrátit předčasně domů. Z Ruska však nadále létají téměř plná letadla rekreantů, kteří nechtějí přijít o zaplacený zájezd. Domů se snaží dostat spíše studenti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dovolená v Egyptě | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Přestože je v egyptských letoviscích klid, ruské ministerstvo zahraničí výrazně apelovalo na své občany, aby do Egypta nejezdili. Rusové trvají na tom, že si chtějí užít dovolenou a odmítají přijít o zaplacené peníze.

Také cestovní kanceláře se bojí o zisk. Podle odhadů už v Egyptě kvůli nepokojům přišly o sto milionů dolarů a další ztráty ještě očekávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová telefonuje o pobytu Rusů v Egyptě

Úřad na ochranu spotřebitelů ale cestovní kanceláře varoval, že v případě jakýchkoli problémů budou v Rusku čelit trestní odpovědnosti. Klienti jim však dobrovolně stvrzují podpisy, že o nestabilní situaci v Egyptě vědí.

„Letadla z Ruska létala do Egypta od začátku nepokojů téměř plná, od včerejška se počty snižují,“ telefonuje z Moskvy zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Podle ruských úřadů je v Egyptě 75 tisíc ruských občanů. Kromě turistů a trvale žijících Rusů tvoří početnou část také studenti z muslimských regionů Ruska, například z Baškortostánu, kteří studují v Káhiře v rámci výměnných programů.

Podle některých zdrojů se ruští studenti zapojili i do domobrany. Ruské úřady hodlají v případě potřeby studenty ze země evakuovat. Existují plány evakuace včetně jmenných seznamů.

„V Káhiře čeká na letadlo 140 studentů z Povolží, které se už povolžské úřady rozhodly evakuovat. O stejném kroku uvažují úřady v ruském Baškortostánu,“ informuje Kabrhelová.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme