Rusové postaví v Bělorusku další základnu, nevylučují tam umístění jaderných zbraní

Rusko chce postavit vojenskou leteckou základnu v Bělorusku. Pracují na tom resorty obrany obou zemí a příslušnou dohodu chtějí podepsat už brzo. Samotná základna má začít fungovat už v příštím roce. Rusové tu nevylučují umístění jaderných zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská letadla Suchoj Su-25 | Zdroj: Reuters

Letecká základna má vzniknout v Bobrujsku. Na místě, kde do roku 1994 fungovala 200. brestská základna gardového leteckého pluku.

Rusko tu rozmístí svůj stíhací pluk, jehož základ budou tvořit mnohaúčelové letouny Su-27 a letka vojenských dopravních vrtulníků Mi-8. Celou základnu pak budou chránit moderní raketové komplexy S-300.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskva a Minsk začaly s přípravami na stavbu ruské letecké základny v Bělorusku. Více od zpravodaje Martina Dorazína

Letadla Su-27 jsou schopná nést i jaderné hlavice. Rusko jejich umístění nevylučuje. Počká, až jak se rozhodnou Spojené státy rozmístit v Evropě nové jaderné zbraně.

Bobrujská základna je na jaderné zbraně připravena, jejich skladiště jsou sice prázdná, ale plně zachovaná ze sovětských dob.

Podle ruských médií tam bylo v 80. letech uloženo 9 vodíkových bomb a 200 jaderných hlavic pro takzvané křídlaté rakety.

Rusové mají v Bělorusku už dvě základny – radiotechnický uzel u Baranovičů, který je součástí monitorovacího systému raket s doletem okolo pěti tisíc kilometrů a také kosmických objektů. Druhá základna zajišťuje spojení mezi strategickými jadernými ponorkami ruské armády.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme