Rusové posunou hodiny naposledy. Letní čas jim zůstane navždy

Evropa včetně Česka se v chystá noci posunout hodiny o 60 minut dopředu. Přechod na letní čas už tradičně vyvolává debaty o tom, nakolik je vlastně potřeba. Zatímco jedni mají radost, že si užijí více světla až do večera, druzí protestují, že se ztrátou hodiny se organismus jen těžko vyrovnává. Natrvalo o hodinu přijdou obyvatelé Ruska. To totiž dnes v noci přechází na letní čas jednou provždy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudé náměstí v Moskvě

Rudé náměstí v Moskvě | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Azov

O změně rozhodl v únoru prezident Medveděv s tím, že chce obyvatelům Ruska ulevit. Posun hodinových ručiček je totiž podle něj spojen se stresem a nemocemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Rusové vnímají poslední změnu času, zjišťovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Rusko se tímto rozhodnutím od podzimu vzdálí ostatním 110 zemím, které na zimní čas přecházejí.

Narozdíl od jiných ale Rusové neposunovali hodiny příliš dlouho. Zimní čas se zavedl za Sovětského svazu teprve v roce 1981.

Jako další důvod pro změnu uvádí Kreml to, že v ruských regionech bude v zimě od sedmi až do 17 procent světla víc, což má pomoct nejen lidem, ale i ekonomice.

Podle únorového průzkumu mínění zhruba 54 procent zrušení přechodu z letního na zimní čas schvaluje a souhlasí s prezidentem, že časový posun ovlivňuje jejich zdraví a není nijak efektivní.

Jen iluze aktivity, míní politotog

Prezident Medveděv nepřišel s nápadem měnit čas poprvé. Už dříve zrušil v regionech několik časových zón, což v dotyčných oblastech vyvolalo bouřlivý nesouhlas.

Například na Kamčatce, která se vloni posunula o hodinu blíž Moskvě, vypukl velký skandál poté, co se úřady pokusily zakázat novoroční divadelní hru o Popelce. Nesla prý skrytý politický podtext kritizující právě změny času. Publikum tehdy bouřlivě aplaudovalo scéně, kde se král snažil posunout hodiny, aby Popelku udržel na plese.

Mnozí komentátoři vnímají náhlý zájem hlavy státu o změny času jako mírně znepokojující signál. Například respektovaný ruský politolog Dmitrij Oreškin si myslí, že to je známka toho, že politická scéna nezvládá dělat zásadní kroky a místo toho provádí pouze kosmetické změny, aby vytvořila iluzi aktivity. Podle Oreškina zimní čas rozhodně není nejpalčivějším problémem.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme