Rusové se baví videem, které oslavuje 'spasitele národa' Putina

Přes půl milionů shlédnutí a tisíce komentářů nasbíral během několika dní nový hit ruského internetu – videoklip s tajemným názvem „VVP“. Píseň oslavuje ruského premiéra Vladimira Vladimiroviče Putina, který se uchází o návrat do Kremlu na dalších 6 let. A opěvuje ho tak originálním způsobem, že sklízí ovace nejen u premiérových příznivců, ale i odpůrců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Jméno zpěváka Tolibžona Kurbanchanova znalo ještě před pár dny v Rusku nejspíš jen pár zasvěcených. Necelé čtyři týdny před prezidentskými volbami hudebník původem z Tádžikistánu nabízí ruským voličům vodítko, podle něhož vybírat budoucího šéfa Kremlu.

Není to první oslavná píseň věnovaná Vladimiru Putinovi, ruské publikum už párkrát slyšelo o tom, jak ruský lídr za 12 let v křeslech prezidenta a premiéra pozvedl zemi z prachu zpět mezi světové mocnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Píseň oslavující Putina má úspěch u premiérových příznivců i odpůrců, zjistila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Jak ale mnozí ruští posluchači s ironií kvitují, vůbec poprvé se dozvěděli, že „zachránce, spasitele, neúnavného agenta, sportovce a syna národa“ – jak se v písni zpívá – „seslalo s příchodem tisíciletí Rusku samotné nebe“.

Klip vyvolal nadšené ovace doslova přes noc, dokonce i stanice Echo Moskvy, která premiéra neváhá kritizovat a v nejposlouchanějším ranním pořadu vysílá jinak výhradně mluvené slovo, zařadila píseň do programu. S vysvětlením, že o takový skvost posluchače nesmí ochudit.

A zatímco mnozí aplaudující s nepokrytou ironií jásají, že Rusko na tom s kreativitou zjevně není tak špatně, další si lámou hlavu, kdo vlastně píseň do éteru vyslal. Organizátoři předvolební kampaně Vladimira Putina tvrdí, že o ní nikdy neslyšeli. Za obohacením hudebního fondu věnovaného muži číslo jedna prý podle nich ale možná jsou nezávislí aktivisté z proputinovských řad.

Ať už to byl kdokoli, zdá se, že se mu povedlo nemožné – vzletné verše o VVP zjevně přemosťují i politické propasti. S nadšením si totiž píseň notuje i tábor premiérových odpůrců. Dokonce ji označuje za historického vítěze – ovšem v soutěži o nejlepší antiputinovský videoklip.

Lenka Kabrhelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme