Rusové se dmou pýchou nad anexí Krymu. Více oslavují už jen Velkou vlasteneckou válku

GRAF. Anexe Krymského poloostrova je jedna z událostí, na kterou jsou běžní Rusové hrdí, tvrdí to průzkum nezávislé společnosti Levada Center. Více než 40 % Rusů je hrdých na „vrácení Krymu zpět Ruské federaci“. V Rusku se tak anexe dostává na druhou pozici nejoslavovanějších úspěchů země. S informací přišel server The Moscow Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci na přehlídce | Foto: U.S. Department of Defense

První příčku drží Velká vlastenecká válka, na kterou je pyšných 83 % dotázaných. Rusové dále uvádí, že jsou pyšní na ruskou literaturu, vědu nebo silnou ruskou morálku. Pozadu ale nezůstala ani hrdost k průmyslové síle Sovětského svazu. Osmnáct procent respondentů obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho stabilizaci země a ekonomický růst.

Nadpoloviční většina Rusů je ale frustrována a zděšena „věčnou chudobou“ v zemi. Vadí jim především velké rozdíly tříd. Každý čtvrtý Rus uvedl, že je příliš rozrušen barbarstvím a hněvem jednoho člověka k druhému.

Stud za represe Sovětského svazu cítí 22 procent dotázaných, zatímco 20 procent je v rozpacích z toho, že Rusko zůstává pozadu za Západem. Dalších 14 procent naříká nad leností a setrvačností Ruska.

Průzkum prováděla společnost v období od 20. ledna do 23. ledna. Vyzpovídala 1600 Rusů ze 137 měst ve 48 ruských regionech.

Výsledky v grafech jsou z lednového průzkumu.

Lukáš Řezník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme