Rusové se dozví, zda dostanou zpátky peníze za asijské zájezdy
Už dnes by se mohli ruští turisté dozvědět, kdy přesně jim budou vyplaceny kompenzace za katastrofu v jihovýchodní Asii. Peníze dostanou lidé, kteří byli zasaženi vlnami tsunami přímo na místě a také ti, kteří museli své zájezdy následně zrušit. Jenom v Moskvě odvolalo po tragédii v Asii dovolenou v Thajsku, Srí Lance nebo Maledivách čtyři a půl tisíce lidí.
Ruské cestovní kanceláře jsou připravené vrátit svým klientům až polovinu ceny zájezdů. Alespoň to slibuje 20 nejvýznamnějších ruských touroperátorů, přes které měli ruští turisté dovolenou v jihovýchodní Asii objednanou. Peníze budou zřejmě vyplaceny během 3 měsíců až jednoho roku.
50 procent, které jsou kanceláře ochotny vrátit, získají zejména za stornované letenky u leteckých společností. Na zbytek pak musejí turisté počkat. Jde o poplatky za ubytování a hotelové služby, ale hoteliéři v jihovýchodní Asii se zatím nerozhodli tyto peníze vracet.
Pokud by měly ruské cestovní kanceláře zcela uhradit neuskutečněné zájezdy, přišlo by je to podle expertů až na 8 milionů dolarů.