Rusové se jednou proberou a zjistí, jaké zločiny na Ukrajině napáchali, říká Ludmila Alexejevová

Státní televizní kanál Rossija-1 na konci května odvysílal dokumentární film o tom, jak sovětská intervence v roce 1968 zabránila obsazení Československa vojsky NATO. Česká a slovenská veřejnost měla možnost přesvědčit se, jak vypadá současná ruská propaganda. Ta je ovšem ve vysílání prakticky všech stanic každodenním hostem a je namířena především proti Ukrajině. I o tom mluvil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín s nejznámější ruskou obránkyní lidských práv a předsedkyní Moskevské helsinské skupiny Ludmilou Alexejevovou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Festival svobody přišla i obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová

Na Festival svobody přišla i obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Používají šablony, které stoprocentně zabírají. Například, že Ukrajinci jsou fašisté a náckové. Chtějí tím přesvědčit lidi, že válka na Ukrajině, která by ovšem bez Ruska nemohla vzniknout, je spravedlivou válkou. A ono to funguje – mnozí tam k naší hanbě odjíždějí bojovat jako dobrovolníci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S ruskou ochránkyní lidských práv Ludmilou Alexejevovou mluvil zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

„V drtivé většině to nejsou cynici, ale obelhaní lidé. Oni si opravdu myslí, že tam jsou fašisti. Měli by zapnout mozek. Vždyť většina Ukrajinců proti fašismu bojovala. Lidé ale mají krátkou paměť a propaganda je strašlivá věc. Známe to z hitlerovského Německa a vidíme to i v naší vlastní zemi.“

Ludmila Alexejevová zastává názor, že národ je možné klamat jen po určitou dobu a míru:

„Propaganda je sice účinná, ale nelze lhát donekonečna. Vystřízlivění stejně přijde, i když nevím, jak dlouho to bude trvat. Optimisté říkají, že k podzimu. U nás se totiž s televizorem začala hádat lednička, a to zchladí horké hlavy. Nevím, jestli to bude už na podzim nebo za rok, ale vím určitě, že k tomu dojde.“

87letá Ludmila Michaljovna v tomto optimismu vychází z vlastní životní zkušenosti:

„Má představa o ruském národě vznikla v letech Velké vlastenecké války. Kdosi řekl, že v té válce zvítězil Bůh, který se vtělil do národa. Sama jsem toho byla svědkem a vím, jaký náš národ dokáže být. Teď sice lidem zatemnili hlavy, ale to pomine. Vždyť je to týž národ, jsou to potomci těch lidí, kteří bojovali, žili a přinášeli oběti.“

„Náš národ se probudí. Udělali jsme samozřejmě moře chyb. Jako v roce 1968 při vstupu do Československa. Tenkrát nás balamutili tím, že když nezasáhneme, Československo obsadí západní Němci. Nevím, proč se tím tolik vzrušovali. Říkala jsem, že to není naše země, ale Čechů a Slováků. Musí asi projít několik let, než pochopíme, že to, co děláme na Ukrajině, není jen chybou, ale zločinem.“

Na Festival svobody přišla i obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová | Foto: Martin Dorazín

Ludmila Alexejevová se možná právě proto vrátila do Rady pro lidská práva, která je poradním orgánem prezidenta Vladimira Putina.

„Víte, obránci práv nemohou nespolupracovat s mocí. Politická opozice se proti moci vymezuje a nechce s ní spolupracovat, my tak postupovat nemůžeme. My vlastně nespolupracujeme, ale komunikujeme s mocí. Vždyť lidská práva přece porušuje režim, a proto je potřeba komunikovat s ním, a ne mezi sebou. Je nutné usilovat o to, aby představitelé moci respektovali a dodržovali lidská práva, a proto s nimi musíme mluvit,“ říká ruská obránkyně lidských práv.

V současném Rusku ovšem většinou bývá takový dialog bezvýsledný a situace se navíc neustále zhoršuje.

„Dialog nikdy nebývá neužitečný. Je jen otázkou, kdy a v jaké míře se jeho užitečnost projeví. A navíc – jiná cesta není. Zjednodušeně řečeno, lidé vymysleli jen dva způsoby komunikace – prát se, nebo spolu mluvit. Myslím si, že prát bychom se neměli, takže nám zbývá spolu mluvit.“

Brutalizace vězeňství

Rada pro lidská práva je podle Ludmily Alexejevové jedním z posledních nástrojů, které mohou situaci v oblasti lidských práv ovlivnit:

„Komunikačních kanálů s mocí už mnoho nezůstalo. Prezidentský výbor je momentálně nejschůdnějším a nejefektivnějším. Několikrát mě žádali, abych se do něj vrátila, ale já jsem to odmítala. Teď jsem se ale rozhodla, že je to zapotřebí. Někteří mi říkali: ‚Proč to děláte? Vytváříte tím jen iluzi péče státu o lidská práva.‘ Podle mého názoru z toho mohou mít užitek obě strany. Je to ale kompromis, to je marné.“

Ludmila Alexejevová hodlá v Radě pro lidská práva vznést téma nevládních organizací, které se musí registrovat jako "zahraniční agenti", pokud je financují z ciziny.

„Nevládní organizace nejsou žádní agenti cizích států. V zásadě musíme usilovat o zrušení tohoto zákona a teď přinejmenším, aby tyto organizace – jako je například Sacharovovo centrum – ze seznamu vyškrtli. Je to ostuda a hloupost režimu.“

Ludmila Alexejevová chce v Radě pro lidská práva prosadit návrat poroty do soudního systému a zabránit další brutalizaci ruského vězeňství. Před několika dny byla vidět, jak před parlamentem protestuje proti novele, která má uzákonit fyzické tresty – tedy mlácení vězňů.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme