Rusové se loučí se zemřelým Beketovem, symbolem rizika novinářského povolání

Kultura strachu a beztrestnosti pro útočníky. Tak mnozí ruští novináři popisují atmosféru, ve které už léta musí pracovat. Na dlouhém seznamu těch, kdo se kvůli své práci stali terčem napadení, figuruje už několik let i novinář Michail Beketov.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská opozice protestuje proti zákonu Dimy Jakovleva

Ruská opozice protestuje proti zákonu Dimy Jakovleva | Foto: Dmitry Lovetsky | Zdroj: ČTK

S bývalým šéfredaktorem regionálního deníku z moskevského předměstí Chimki se dnes naposledy loučí ruská veřejnost.

Beketov zemřel počátkem týdne v nemocnici téměř pět let poté, co se stal terčem napadení. Mnozí mají za to, že se jeho smrt dá přičítat důsledkům útoku.

Při napadení v roce 2008 přišel novinář o tři prsty a nohu. Útočníci mu navíc způsobili tak vážné poškození mozku, že už nebyl schopen mluvit. Nyní zemřel na udušení poté, co se mu do dýchací trubice dostal kousek jídla.

Beketov se v regionálním deníku moskevského předměstí Chimki, který si sám založil, věnoval pochybným obchodům s pozemky, nepoctivým půjčkám i pochybným dotacím… Nepřátel si tak zcela jistě udělal mnoho.

Moskva - Chimki - Putin?

Novinář byl v podstatě terčem pohrůžek neustále. V pozadí mohla hrát roli třeba sporná dálnice Moskva – Petrohrad. Právě ta mám vést skrze Chimki. A jak Beketov upozorňoval, v projektu je interesováno příliš mnoho významných jmen blízkých mimo jiné prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Útočníci se dodnes nenašli, zmrzačení pětapadesátiletého novináře tak zůstává bez potrestání.

V Rusku se z novinářské obce nejčastěji stávají cílem útoků a zastrašování regionální novináři, i když nejsou moc vidět. Právě oni se snaží upozorňovat na korupci, srůstání politiky, byznysu a kriminálního podsvětí. To právě nejlépe ilustruje příklad Michaila Beketova.

O mnoha případech se v Moskvě ani neví.

Ruští představitelé přitom tvrdí, že dělají, co mohou. Paradoxně právě Beketov dostal loni vyznamenání od Vladimira Putina. To označila veřejnost i novináři za čirý cynismus.

Rusko tak dál zůstává zemí, kde novináři čelí velkému riziku. Svědčí o tom i čísla seznamu zemí Newyorského výboru na ochranu novinářů. Rusko v něm figuruje na devátém místě odzdola.

Lenka Kabrhelová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme