Rusové se musí do března omluvit za Katyňský masakr

Rusko bude muset znovu vysvětlit masakr v Katyni z roku 1940. Má na to velmi krátký čas, do poloviny března příštího roku. Tak zní přelomové rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník obětem katyňského zločinu

Pomník obětem katyňského zločinu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Po letech je to první velká naděje, že se Moskva za likvidaci patnácti tisíc polských důstojníků omluví.

Rusko před pěti lety uzavřelo případ Katyň a dokumenty označilo za tajné. Soud ve Štrasburku ale teď Moskvě vzkazuje: musíte vše vysvětlit.

Je to velmi důležité rozhodnutí, protože soud ve Štrasburku respektuje žalobu zformulovanou naším právníkem, panem Kamiňským. "Vysvitla nám naděje, že případ Katyň se znovu otevře," říká například paní Witomila Jezierska. V Katyni byl zabit její otec.

Tribunál uznal, že obvinění jsou na první pohled opodstatněná a vyzval Rusko, ať se k nim do 19 března vyjádří, vysvětluje mi polský elitní právník Eugeniusz Kamiňski, který ve Štrasburku zastupuje příbuzné obětí.

Štrasburk:Důvody jsou opodstatněné

Nejdůležitější obvinění souvisí s narušením práva na život obětí Katyně a kritizujeme také utajení dokumentů a uzavření archivů, dodal právník. Otázkou zůstává, zda je možné, že Moskva bude rozhodnutí evropského soudu přehlížet.

"Byl by to velmi zlý signál pro tribunál, že Moskva zcela ignoruje jeho nařízení. Podle mého rusko v dané lhůtě odpoví a tím se celý proces posune dál," dodává právník.

"Naší hlavní nadějí je to, že zločin v Katyni bude nějakým způsobem potrestaný a především, že oběti budou rehabilitovány. To bude uznání toho, že ti lidé byli zabiti protiprávně," přeje si paní Jezierská. Co by tedy bylo pro právníky dostatečnou satisfakcí ze strany Moskvy?

"Pokud by byly otevřeny archivy, všechny dokumenty o Katyni odtajněny, oběti by byly oficiálně rehabilitovány, pak bychom už neměli vůči Rusku žádné nároky a případ by byl u soudu ve Štrasburku jednou provždy ukončen," dodává pan Kamiňski. Příbuzným totiž nejde o žádné odškodnění vyjádřené v penězích. Požadují symbolicky jedno euro.

"Jde čistě o morální rehabilitaci. Rusko sice zmiňuje nějaké finanční náhrady, ale to je nepodstatné. Boj za čest otce, celé naší rodiny, je povinností nás, co jsme ještě naživu," říká mi paní Jezierska. Spravedlnosti se domáhá také za svou dvaadevadesátiletou matku. Vdovu po polském důstojníkovi. Před dvanácti lety právě ona poprvé zažádala ruskou vojenskou prokuraturu o omluvu za smrt jejího muže.

"Matka se nikdy podruhé nevdala. Potřebuje mít jistotu, že ta její věrnost měla smysl. už téměř sedmdesát let čeká na pravdu. Pro ni jsou slova omluvy důležitá, říká paní Jezierska. Na odpověď má tedy Moskva čas do devatenáctého března příštího roku.

Polský prezident se v Rusku poklonil obětem katyňského masakru

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme