Rusové stále bojují o životy námořníků v ponorce

Ruské námořnictvo pokračuje v záchraně sedmičlenné posádky malé ponorky, která je od čtvrtka uvězněná v hloubce 190 metrů pod mořskou hladinou. Na pomoc se sjeli specialisté s technikou ze Spojených států, Japonska a Británie, není však jisté zda dorazí dříve, než mužům na palubě dojde vzduch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruská miniponorka A-30

ruská miniponorka A-30 | Zdroj: ČTK

Ruská miniponorka AS-28 prováděla podvodní průzkum v rámci vojenského cvičení u poloostrova Kamčatka, když se na její lodní šroub namotala rybářská síť.

Pohyb jí znemožňují také kabely podmořské antény, která je součástí pobřežního bezpečnostního systému. Hlavním problémem jsou dvě šedesátitunové kotvy antény, které drží miniponorku u dna. Kvůli tomu selhal ranní pokus odvléct ponorku na mělčí vodu. Plavidlo se podařilo popotáhnout jen o 60 metrů.

Nyní se záchranáři snaží zvednout ponorku blíž k hladině, aby mohli v záchranné operaci pokračovat potápěči. Dvě lodě spustily smyčky z kabelů pod objekty blokující pohyb ponorky, která je nyní příliš hluboko, aby k ní mohli potápěči sestoupit. Ze stejného důvodu nemůže ani posádka vyplavat na hladinu. Za bezpečnou se udává hloubka 100 metrů.

Kolem 22. hodiny SELČ by měla nad ponorku dorazit loď s britským podvodním záchranným přístrojem Scorpio. O pár hodin později se k Britům připojí se stejnou technikou také Američané. Stroje byly dnes na ruskou žádost letecky přepraveny na Kamčatku. Dálkově ovládané podmořské plavidlo bez lidské posádky je schopno sestoupit až do hloubky 925 metrů.

Posádka ruské miniponorky je zatím v pořádku a udržuje se záchranáři kontakt. Admirál Viktor Fjodorov večer oznámil, že podle propočtů mají námořníci zásoby vzduchu ještě na tři dny. Rusové ale tento údaj neustále mění, ráno udávali pouze 18 hodin. Odborníci upozorňují, že velkým nebezpečím pro posádku může být také koncentrace oxidu uhličitého z vydechovaného vzduchu.

V ruském tisku se už objevila první kritika na nehodu ponorky. Podle listu Kommersant je ruská armáda na záchranu posádky stejně špatně připravená, jako v případě katastrofy ponorky Kursk, na které v roce 2000 zahynulo všech 118 námořníků. Prezident Vladimir Putin vyslal do oblasti záchranné akce ministra obrany Ivanova.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme