Rusové tvrdí, že zabili vůdce Čečenců Maschadova

Prominentní vůdce čečenských povstalců Aslan Maschadov byl údajně zabit. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na ruské oficiální zdroje. Podle nich Maschadova zabili ruští vojáci při protiteroristické operaci v Čečensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záběr televize NTV na tělo údajného Maschadova | Zdroj: ČTK

Mluvčí ruských federálních sil na Severním Kavkazu Ilja Šabalkin agentuře Interfax řekl, že Maschadov byl zabit během speciální operace v osadě Tolstoj-Jurt v severním sektoru Čečenska, který je pod přísnou kontrolou ruských sil. Maschadov se podle mluvčího ukrýval v bunkru pod jedním z tamních domů.

Tělo Aslana Maschadova už prý také bylo identifikováno, což vzápětí potvrdila čečenská policie. Televize NTV ukázala v hlavních večerních zprávách několik záběrů mrtvého, kterého označila za Maschadova. Tělo bylo do půl těla svlečené a leželo v kaluži krve.

Podle Šabalkina se speciálním jednotkám podařilo odvrátit velký teroristický útok na administrativní budovy v oblasti. Oficiální ruští činitelé o něco dříve informovali, že byli zadrženi dva ozbrojenci napojení na Maschadova, kteří měli prozradit plány útoku a zřejmě i úkryt lídra čečenských separatistů.

Zabití Machadova potvrdil i šéf Federální bezpečnostní služby Nikolaj Patrušev, který o ní informoval prezidenta Vladimira Putina. Prezident k tomu řekl: "Je potřeba zvýšit úsilí na ochranu obyvatel Čečenska a celého Ruska od banditů a také provést podrobnou expertízu identifikace Maschadovova těla." Putin dodal, že všichni účastníci speciální operace vedoucí k Maschadovově smrti mají být vyznamenáni.

Maschadov začal bojovat za nezávislost Čečenska v první polovině 90. let. Byl velitelem separatistických povstalců v první ze dvou rusko-čečenských válek v letech 1994 až 1996. Později se stal čečenským prezidentem. Jeho působení v této funkci ukončil vpád ruských ozbrojených sil do Čečenska na podzim 1999. V únoru následujícího roku zahájila ruská prokuratura trestní stíhání Maschadova na základě obvinění ze zosnování ozbrojené vzpoury.

Počátkem února Maschadov, považovaný pozorovateli za relativně umírněného povstaleckého předáka, nařídil čečenským bojovníkům, aby po celý měsíc nepodnikali násilnosti proti ruským vojákům. Prezident Putin a další činitelé ruského vedení jej ale opakovaně označili za mezinárodního teroristu. Podle první reakcí politiků a expertů na severní Kavkaz smrt Maschadova nic neřeší. Teroristickým akcím totiž podle nich stále velí Šamil Basajev.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme