Rusové v čele s Navalným protestují proti korupci. 'Provokace' rozeženeme, varují úřady

Rusové v pondělí na Den Ruska demonstrují proti korupci. Protesty už se konaly na východě země, některé demonstranty zadržela policie. Demonstrace do měst svolal opoziční předák Alexej Navalnyj. Policejní zásah hrozí i v Moskvě, kde prokuratura varovala opozici před "provokacemi".

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Rusku (ilustrační snímek). | Zdroj: Reuters

Akce s názvem "Potřebujeme odpovědi" poukazuje na korupci ve státní správě a ve vyšších patrech politiky. Hlavní demonstrace bude v Moskvě. Alexej Navalnyj vyzval k pochodu po Tverské ulici, na které tamní radnice slaví svátek Den Ruska.

Místo konání "pokojného protestu" změnil  Navalnyj na poslední chvíli. Na Twitteru tento krok zdůvodnil tím, že Kreml údajně zastrašil dodavatele ozvučení a scény pro původně smluvený prospekt. Navalného akci přitom moskevská radnice, na rozdíl od předešlých akcí, povolila.

Dvakrát přežil smrtící jed. 'Utéct z Ruska? Takovou radost Kremlu neudělám,' říká známý Putinův kritik

Číst článek

'Pořádek bude zajištěn'

Moskevská prokuratura opozičníkům už předem pohrozila, že demonstranti "nepovolenou akcí na Tverské ulici otevřeně porušují zákon" a že je bezpečnostní složky rozeženou. Navalnému vzkázala, aby protestní akci na Tverské ulici zrušil, a dodala, že policie je připravená zasáhnout proti "provokacím a masovým nepokojům".

"To, že jsme připraveni na jakýkoliv vývoj situace, by nemělo budit pochyby. Pořádek bude zajištěn," řekl agentuře Interfax Vladimir Černikov, šéf bezpečnostního odboru moskevské radnice. Navalného "provokace" je prý těžké pochopit "zdravým rozumem".

Jedním z hlavních cílů, proti kterým demonstrace míří, je ruský premiér Dmitrij Medveděv. Jeho údajně rozsáhlým majetkem se zabýval i dokument, který Navalnyj v březnu publikoval na internetu.

Protesty napříč Ruskem

Navalného přívrženci měli v plánu uspořádat povolené i nepovolené protikorupční demonstrace ve dvou stovkách měst. V Chabarovsku a Južno-Sachalinsku se povolené demonstrace konaly bez incidentů, v Blagověščensku policie zatkla demonstranta s transparentem "Rusko bez korupce", zatímco další aktivisté skandovali "Hanba!".

Ve Vladivostoku policejní těžkooděnci zatkli desítku demonstrantů, další prý zbili kozáci. V Kazani policisté zatkli tři demonstranty včetně organizátora povoleného mítinku, na který přišly asi čtyři stovky lidí. Důvodem k zatčení se podle serveru Newsru.com stala řečníkova kritika místního pojetí islámu, jakož i transparent "Ne genocidě domorodého obyvatelstva Ruska".

V Novosibirsku strážci zákona zatkli jednoho z 1500 demonstrantů, protože řídil bezpilotní helikoptéru, v Abakanu byl jiný demonstrant zadržen kvůli tomu, že si navlékl masku.

Demonstrace v Novosibirsku:

vjb, mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme