Rusové vyšli do ulic, nesouhlasí s výsledky voleb

Nečekaně bouřlivý závěr roku prožívá Rusko. Tisíce lidí protestují proti výsledkům parlamentních voleb, která provázela obvinění z podvodů a manipulací ve prospěch vítězného vládního Jednotného Ruska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Moskvě

Demonstrace v Moskvě | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Až dosud se o ruské veřejnosti mluvilo jako o apatické a apolitické.

Do jisté míry se tak rok 2011 může ukázat jako zlomový. Zatím ale není jasné, k čemu protestní nálady posledních týdnů roku 2011 povedou.

Největší protivládní protesty za poslední léta Rusko zažívá od začátku prosince, kdy se sporné parlamentní volby odehrály.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová zblízka sleduje protesty po parlamentních volbách

Část ruské veřejnosti se zjevně přestala obávat dát otevřeně najevo svůj nesouhlas s vládou Vladimira Putina a se systémem, který za posledních 12 let v Rusku vystavěl.

Analytici mluví o bodu zlomu. Do podoby před protesty se podle nich už ruská společnost nevrátí.

V první polovině roku ruská veřejnost tradičně ruská veřejnost o parlamentní volby žádný velký zájem nejevila.

Zlomový sjezd

24. září ale prezident Dmitrij Medvěděv na sjezdu strany Jednotné Rusko oznámil, že se dobrovolně vzdává možnosti kandidovat v prezidentských volbách ve prospěch Vladimira Putina z téže strany.

„Pro mnoho ruských obyvatel – tak jak o tom teď mluví – to byl bod zlomu. Mnozí otevřeně mluví o tom, že se cítili vládou podvedeni a vysmíváni. Že to považovali za signál, že na jejich hlasu vlastně nezáleží,“ přibližuje moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko 20 let po rozpadu Sovětského svazu

Ruský premiér Putin takovou reakci podle všeho neočekával. Mnozí političtí komentátoři uvádějí, že jak je premiér Putin skvělým stratégem, v tomto momentě se přepočítal.

Vidět je to i na vládní reakci na protesty. Otevřená nepřišla. Současně ale přicházejí částečné náznaky možné liberalizace.

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin | Foto: ČTK/AP, Alexei Druzhinin

Je otázka, zda to bude nově se rodící ruské střední třídě, která je v centru protestů, stačit.

Klíčovou roli v celé situaci sehrál i internet. Jednak jako alternativní zdroj informací oproti vládním televizním kanálům, jednak jako platforma, kde se lidé naučili svobodně vyjadřovat.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2011

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme