Rusové vyšli do ulic po celé zemi demonstrovat proti Putinově vládě

Několik tisíc lidí dnes po celém Rusku protestovalo proti postupu vlády v otázkách ekonomické krize. Protestní demonstrace se odehrály na ruském Dálném východě, ale také v evropské části země, včetně Moskvy. Ve Vladivostoku se protesty obešly bez střetů s policií, v hlavním městě ale pořádkové síly proti demonstrantům tvrdě zakročily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protivládní demonstrace v Moskvě | Zdroj: ČTK

Ve Vladivostoku se několikatisícová demonstrace podle dostupných informací tentokrát obešla bez policejního násilí.

Nekompromisně ovšem pořádkové síly zakročily v Moskvě, kam policie nasadila stovky mužů včetně speciálních jednotek. Několik set příslušníků opozičního hnutí Jiné Rusko protestovalo hned na několika místech ruské metropole. Lídra zakázané opoziční Národně-bolševické strany Eduarda Limonova policie zadržela.

Jak českému rozhlasu řekla jedna z účastnic protestu, demonstranti žádají rezignaci premiéra Vladimira Putina, který není schopen adekvátně postupovat proti dopadům světové ekonomické krize na Rusko. Žádají konec potlačování politické opozice vládními orgány a svobodný přístup k informacím.

Podle ruských médií policie kromě šéfa opoziční Národně bolševické strany zadržela i několik členů opozičního hnutí. Naopak úřady povolená akce příznivců strany premiéra Putina Jednotné Rusko, která se odehrála ve stejnou chvíli, proběhla bez policejních zásahů.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme