Růst ekonomiky, Dayton, Lewinská. Bill Clinton slaví 70. narozeniny

Dnes slaví své 70. narozeniny 42. americký prezident Bill Clinton. Lidé si jeho vládu pamatují jako období růstu a stability.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá americká ministryně Madeleine Albrightová, bývalý prezident USA Bill Clinton a jeho manželka, současná šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová | Foto: Filip Jandourek

Během vlády Clintonova kabinetu se podařilo snížit nezaměstnanost na 30leté minimum, dařilo se ekonomice a i díky tomu klesl počet chudých. Clinton také vytvořil řadu reforem, například zavedl náhradní službu místo vojenské či prosadil regulaci držení zbraní a další.

Během jeho vlády se USA účastnilo několika konfliktů (na Balkáně a v Iráku). Podílel se také na příklad na vzniku Daytonské dohody, která ukončila válku na Balkáně. Jako první prezident od války ve Vietnamu tuto zemi navštívil.

Clinton měl blízko i k České republice. Byl přítelem bývalého českého prezidenta Václava Havla. Od něj v roce 1994 dostal tenorsaxofon, na který pak zahrál v jazzovém klubu Reduta. Během jeho vlády také vstoupila Česká republika do NATO.

Velmi známý je také Clintonův milostný skandál. V druhém volebním období měl poměr se stážistkou Bílého domu Monikou Lewinskou. Kvůli tomu musel jako teprve druhý prezident USA čelit impeachmentu (obžalobě). Pokud by prohrál, mohl by být odvolán z funkce. Spor však vyhrál a svůj druhý mandát končil s velkou veřejnou podporou 65 % občanů.

Po odchodu z funkce jezdí po světě jako řečník a ambasador humanitárních projektů. Nyní také pomáhá své ženě Hillary v prezidentské kandidatuře. Clinton má problémy se srdcem, lékaři mu museli udělat čtyřnásobný bypass a angioplastiku.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme