Ruští a ukrajinští miliardáři kupují na Kypru evropské občanství. Stačí investovat 65 milionů

Východní miliardáři si kupují „zlatá víza“. Za investici do země získají občanství členského státu Evropské unie i s právy k tomu náležejícími. Kypr jich jen loni vydal na 400, mnoho z nich nejrůznějším ruským korupčníkům. Země si tak od roku 2013 vydělala 4 miliardy eur, píše britský Guardian.

Nikósie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Kypru a Evropské unie v Nikósii

Vlajka Kypru a Evropské unie v Nikósii | Foto: EUCyprus | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Na seznamu lidí, kteří si občanství koupili, je mimo jiné bývalý ruský poslanec. „Zlatá víza“ si investicí na Kypru koupily také ukrajinské elity obviňované z korupce, vyplývá z uniklého seznamu, který má Guardian k dispozici.

Kyperský pas získal podle listu například ruský podnikatel Alexander Ponomarenko, jehož jmění podle magazínu Forbes odhaduje na 3 miliardy dolarů. Ponomarenko v minulosti například získal letiště Šeremeťjevo v Moskvě společně s partnerem Arkady Rotenbergem, který má blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi (dříve s ním trénoval judo).

O Ponomarenkovi se také proslýchá, že přes firmu sídlící na Kypru zaplatil za palác nedaleko Černého moře, který byl určen pro Putina nebo jeho blízké.

Kyperské občanství má ale podle Guardianu také třeba jeden z nejbohatších Ukrajinců - Gennadij Bogoljubov, který založil největší ukrajinskou banku PrivatBank. Tu loni znárodnila ukrajinská vláda.

Nemovitost nebo dluhopisy

Podle webu kyperského ministerstva vnitra je možné občanství země získat investicí do nemovitosti, podnikání nebo státních dluhopisů ve výši 2,5 milionu eur (přes 65 milionů korun). Žadatel musí mít čistý trestní rejstřík a jeho jméno nesmí být uvedeno na seznamu osob, jejichž majetek byl zmrazen v důsledku sankcí.

Vládní program, který funguje od roku 2013, byl loni upraven. Do loňska záleželo udělení státního občanství pouze na zvážení ministrů.

Mechanismus „zlatých víz“ kritizují kvůli korupčnímu potenciálu neziskové organizace. K co nejpřísnější kontrole žadatelů vyzvala například protikorupční organizace Global Witness. Podle kyperského ministerstva financí prošly všechny investice kontrolou, zda se nejedná o špinavé peníze.

Šetření ve věci důslednosti kontrol nedávno zahájila Evropská komise. O přísnějších podmínkách pro „zlatá víza“ by měl letos jednat Evropský parlament.

haf, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme