Ruští akademici navrhli prezidenta Putina na Nobelovu cenu míru

Skupina ruských akademiků a poslanců navrhla prezidenta Vladimira Putina na Nobelovu cenu míru, a to za jeho úsilí při řešení syrského konfliktu. Sám Putin prý o jejich plánu nevěděl a nechce ho zatím komentovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin údajně trpí zdravotními problémy

Ruský prezident Vladimir Putin údajně trpí zdravotními problémy | Zdroj: Reuters

„Vladimir Putin podnikl vše pro mírové řešení syrského problému. Osobním příkladem dokázal, že je přívržencem míru nejen slovy, ale i činy.“

„Za nejdůležitější nepovažuje úzké politické zájmy své země, ale podporu míru na celém světě,“ citoval z dopisu Nobelovu výboru Beslan Kabachija , viceprezident Akademie duchovní jednoty a spolupráce mezi národy světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu ruských akademiků a poslanců informuje zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě Martin Dorazín

K vědcům se připojil také legendární estrádní zpěvák, národní umělec Sovětského svazu a nyní poslanec Státní dumy Josif Kobzon:

„Než jsem dopis podepsal, přemýšlel jsem o tom, že Nobelovu cenu za mír dostal Barack Obama. Tento člověk inicioval a schválil tak agresivní akty Spojených států, jakým byly Irák, Afghánistán a teď chystá vpád do Sýrie.“

„Náš prezident, který se pokouší krveprolití zastavit politickým prostředky, si podle mého názoru zasluhuje toto vysoké vyznamenání mnohem víc. Mě například uráží, že se nositelem ceny stal Barack Obama,“ řekl Kobzon.

Prezident Akademie, historik Georgij Trapeznikov pak dodal další velmi úderné, ale i velmi sporné argumenty:

Skupina ruských vědců a poslanců navrhla Vladimira Putina na Nobelovu cenu míru | Foto: Martin Dorazín

„Náš prezident na rozdíl od jiných ví, co je to právo národa na sebeurčení. Nikdy jsme nelezli za hranice cizího státu. Teď jsme svědky takových případů, kterých nikdy nikdo - snad kromě Hitlera – nebyl schopen. ( Spojené státy) útočí na cizí země a ještě se tím vychloubají."

Trapeznikov naopak jako příklad úspěšných mírových iniciativ Vladimíra Putina uvedl roli ruské armády při konfliktu v Jižní Osetii.

Podle navrhovatelů by Nobelův výbor měl Putinovu kandidaturu posoudit nestranně, čestně a objektivně. Svým přístupem k Sýrii a prosazením Rezoluce OSN Putin podle nich zásadním způsobem změnil situaci ve světě a možná odvrátil třetí světovou válku.

Sami autoři této myšlenky ale nevědí, jestli prezident bude s kandidaturou souhlasit. Poslanec Kobzon si myslí, že spíš ne:

„Putin kandidaturu nepřijme. V této otázce je velmi citlivý, obává se, že se bude mluvit o kultu osobnosti. S kultem to ale nemá absolutně nic společného. Nenutíme nikoho, aby Putina miloval. Každý by ale měl projevit respekt a hlubokou úctu k k instituci prezidenta jako takové. Putin nebude náš návrh díky vrozené skromnosti snad ani komentovat,“ myslí si Kobzon.

Skupina ruských vědců a poslanců navrhla Vladimira Putina na Nobelovu cenu míru | Foto: Martin Dorazín

Nobelův výbor ruský návrh přijal k posouzení. Iniciativní skupina očekává, že Putinovu kandidaturu podpoří i velká část světové veřejnosti.

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme