Ruští důchodci demonstrují proti sociálním reformám

Po celém Rusku se konají protestní akce proti plánovaným sociálním reformám vlády. Především důchodci, invalidi a představitelé dalších chudších vrstev ruské společnosti totiž považují návrh nahradit dosavadní praxi bezplatných výhod například při telefonování, léčení a cestování finančními kompenzacemi za podvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V těchto chvílích se sešli v Moskvě především lidé postižení černobylskou havárií, aby se připojili k protestům organizovaným proti chystaným změnám v sociální politice vlády. Kabinet premiéra Fratkova se souhlasem prezidenta Putina navrhuje, aby veteráni válek, invalidé a důchodci namísto úlev a beplatných služeb dostávali peněžní kompenzace a to především formou zvýšených důchodů. Tato změna by se měla týkat asi 13 miliónů lidí. Ohrožené skupiny Rusů to ale považují za podvod.

Protesty jsou dnes organizovány nejenom v Moskvě, ale i v Petrohradu a dalších částech Ruska, protože o návrhu změn sociální politiky má už zítra jednat dolní komora parlamentu, státní duma. Návrh tam bude posuzován v prvním čtení.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme