Ruští důchodci se dočkali prvního malého vítězství

Důchodci, kteří už několik dnů protestují po celém Rusku, se dočkali prvního dílčího vítězství. Zejména si stěžovali na to, že od prvního ledna jim byla odebrána výsada bezplatného cestování hromadnou dopravou a místo toho dostávají skromné peněžní kompenzace. Tuto výhodu jim ale vláda alespoň na čas vrátí. Kabinet tak podlehl tlaku tisíců Rusů, kteří vyšli do ulic. Dnes se o krizi v zemi budou ministři bavit na mimořádném zasedání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci

Důchodci | Foto: Jan Rosenauer

Ruská vláda důchodcům slibuje následující. Nejméně do konce měsíce nebude nikdo za veřejnou dopravu platit a například cestu na léčení by měla hradit sanatoria. Regiony musí najít peníze i pro ty starší lidi, kteří nespadají do žádné kategorie obyvatel s právem na výhody.

Maximálně za měsíc musí gubernátoři vědět, jestli budou i nadále důchodci využívat dopravu zdarma nebo si budou kupovat tzv. sociální měsíční jízdenku. Ta v žádném případě ale nesmí svou cenou převýšit měsíční kompenzace - v průměru kolem 300 rublů.

Peníze přitom musejí regiony podle některých ministrů najít samy, z federálního rozpočtu se brát nedá. Další rady se dají od ruského kabinetu očekávat během dneška.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme